Termín konání: 4.-12. květen 2019
Místo konání: Pamporovo, Bulharsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Přečtete si info-pack a omrkněte projektové video
Účastníci: Hana Hladilová, Sára Szmeková, Martin Zeman
Hostitelská organizace: CET Platform Bulgaria
Účastnící-se země: Bulgaria, Czech Republic, Spain, Saint Martin, Estonia, Latvia, Poland, North Macedonia and Croatia
Report z projektu:
Projekt, o kterém již podle názvu je jasné, že byl zaměřený na rozvoj kritického myšlení, se konal v krásném prostředí horského střediska Pamporovo blízko města Smolyan na jihu Bulharska. Hlavní myšlenkou byl fakt, že v dnešním světě přehlceném pravdivých i smyšlených informací nám nestačí je pouze přijímat, ale musíme je umět třídit, přemýšlet o nich, analyzovat je a vybírat si z nich ty, které potřebujeme. Zaměřili jsme se proto na praktické aktivity, kde jsme se především formou hry a zábavy učili, jak se s tím v reálném životě vypořádat.
Mezi účastníky jsme se spřátelili s 32 lidmi z 9 zemí – Česka, Bulharska, Litvy, Estonska, Chorvatska, Severní Makedonie, Polska, Španělska a dokonce až z tropického ostrova Svatého Martina.
Naše česká výprava se rozhodla přiletět do Sofie již o den dřív, abychom si mohli užít také všeho, co hlavní město nabízí. Ještě ten den jsme se seznámili s některými účastníky projektu a prošli si centrum. Následující den nás autobus dovezl z letiště až do chladného Pamporova. Byli jsme ubytováni krásném hotelu Pine Hills s panoramatickým výhledem na hory. Mimo počátečních seznamovacích her jsme se v průběhu programu především věnovali zajímavým psychickým cvičením.
Abychom vůbec mohli kriticky myslet, měli jsme první nahlédnout do svého nitra a vlastních myšlenek a názorů. K tomu sloužila například mentorovaná procházka v lese nebo metoda „LEGO serious play“, kde si každý vybral postavičku z této stavebnice a snažil se přijít na to, v čem je mu podobná. LEGO jsme využili také když jsme se učili rozhodovat se pod časovým presem, překonávat zdánlivě nezdolné překážky a používat kreativitu v aktivitě, kdy jsme si v týmu museli podle fotografie zapamatovat, jak byla stavebnice postavená a následně ji poslepu a bez slovní komunikace reálně postavit za časový limit. Kritické myšlení je ale také o tom mít svůj názor a umět ho obhájit. To jsme si vyzkoušeli v mnoha skupinových diskuzích, například při hledání největšího viníka nešťastného osudu dívky Abbygail. Díky dobrovolným přednáškám ve stylu TEDx některých z nás jsme se dozvěděli doplňující informace o tom, jaká gesta co znamenají v různých částech světa, jak poznat „fake news“ nebo jak funguje mezinárodní bezpečnost pro odvrácení teroristických útoků. Mimo hlavní aktivity nám pořadatelé každý večer přichystali nějakou zábavnou aktivitu jako Pubquiz nebo mezinárodní večeře, kde se každá zúčastněná země představila.Ve volnější dny jsme si udělali výlet do centra Smoljanu a na vrchol hory Snejanky. Lektorka Maya nám pak ke konci projektu představila svůj projekt Teahouse, kde pomáhá mladým lidem ze špatných podmínek dostat se na pracovní trh. Jako vyvrcholení celého projektu jsme se měli ve skupině podobně zaměřit na jeden globální problém a na základě nabytých „skills“ se postupnou diskuzí dostat až k praktickému a realizovatelnému lokálnímu řešení problému.
Celým projektem vládla úžasná přátelská atmosféra a už teď, chvíli po ukončení projektu, hledáme cesty, jak bychom se mohli zase setkat. Za celý český tým můžu říct, že to byla úžasná zkušenost, která v nás zanechala krásné vzpomínky a obohatila nás o světový rozhled.
Sára Szmeková