Artify the Frames – Slovinsko

single-image

Termín konání: 1.-8. srpen 2016

Místo konání: Žetale, Slovinsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si rozpis denních aktivit.

Účastnící se země: ČR, Slovinsko, Maďarsko, Bulharsko, Řecko, Estonsko

Účastníci: Lenka Raymanová, Kristýna Kolínová, Miroslav Kovář, Nikola Greplová

Group leader: Michal Havelka

Hostitelská organizaceTuristično društvo Žetale

Report z projektu:

Projekt Artify the Frames, pořádaný organizací Turistično družstvo Žetale, se konal ve slovinském Žetale od 1. do 8. srpna 2016. Účastníky byli mladí lidé ze Slovinska, Bulharska, Estonska, Maďarska, České republiky, Vietnamu a Turkmenistánu (zastupující na projektu slovinský tým).

Ubytování bylo zajištěno v místní škole, kde jsme spali na nafukovacích matracích v pokojích po zhruba 6 lidech. Podmínky byly dostačující, jen někteří si stěžovali na nevyhovující stav sprch. Jídlo nám bylo dováženo a bylo výborné, často jsme také jedli v restauracích či jinde během výletů (v jednom případě oběd doprovázela i ochutnávka místních vín).

První den projektu byl čistě seznamovací, hráli jsme řadu úvodních her, bavili se o našich očekáváních od projektu apod. Druhý den přišly kromě teambuildingu na řadu aktivity spojené se samotným tématem projektu, kterým měla být otázka svobody a současné situace v Evropě ve spojení s uměním. Hráli jsme tematicky zaměřené hry a vedli krátkou debatu o problematice. Na čtvrtek byl naplánovaný výšlap na Donačku goru s výhledem na Schengenskou hranici, při kterém se mnozí účastníci zapotili, ale rozhodně to stálo za to, scenérie byly úžasné. Odpoledne jsme se poprvé proměnili v umělce, když naším úkolem bylo ztvárnit, co pro nás osobně znamená svoboda. Následující den jsme se vydali na celodenní výlet, viděli jsme expozici soch pod širým nebem Forma Viva, navštívili jsme továrnu na textil a prohlédli si městečko Ptuj. Večery byly zpravidla věnovány tzv. intercultural nights, při kterých osazenstvo nejvíce oceňovalo ochutnávky alkoholických nápojů. J Jeden večer organizátoři uspořádali tzv. „party bez hranic“. Hlavním výsledkem projektu mělo být zvelebení laviček podél místní ‚ekologické cesty‘. Pět skupin vytvořilo lavičky s tématem: láska, mír, svoboda, tolerance a kreativita. Poslední den projektu jsme společně trasu prošli a mohli obdivovat výtvory ostatních.

 

Nejlepší a nejinspirativnější součástí projektu pro mne osobně bylo samotné místo, kde jsme pobývali. Slovinská příroda je nádherná, všude zeleno, klid a pohoda. Projekt jako takový nebyl k mému mírnému zklamání až tolik zaměřen na téma Evropy, hranic, svobody a umění, jako spíše na zprostředkování kontaktu mezi lidmi z různých zemí obecně. Nutno však říci, že se sešla skvělá parta lidí, organizátoři se o nás výborně starali a společně jsme si týden na krásném místě užili. 

Kristýna Kolínová

Možná se ti bude líbit