#strongertogether EU/EaP – Rumunsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 19.—27. duben 2022

Místo konání: Bukurešť, Rumunsko

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete infopack a rozpis denních aktivit.

Účastnící se země: Rumunsko, ČR, Arménie, Bělorusko, Gruzie, Ukrajina, Chorvatsko, Lotyšsko

Hostitelská organizace: COSI (Civic Orientation and Social Integration)

Český tým: Lenka Martináková, Pavlína Veselá, Lizaveta Dauhulevich

Report z projektu:

Tréninkový kurz #StrongerTogether se konal 19. – 27. 4. 2022 v Rumunském hlavním městě, Bukurešti. Tématem tohoto tréninkového kurzu byla diskriminace. Ať už diskriminace na rase, pohlaví, věku či například na sexuální orientaci. 

 Kurzu se zúčastnilo kolem 30 účastníků celkem z 8 zemí, a to: Rumunska, ČR, Ukrajiny, Běloruska, Gruzie, Arménie, Chorvatska a Lotyšska. Vedoucí celého projektu se jmenoval Andrei a byl velmi příjemný. Lepšího vedoucího jsme si přát nemohli. Vedl většinu aktivit a k tématu měl, co říci. S organizací mu také pomáhali dobrovolníci z hostitelské organizace COSI. Všechny aktivity se konaly na hotelu, kde jsme, také byl ubytováni. Hotel byl hezký, všude bylo čisto. Na pokojích jsme byli po 2 lidech, takže jsme měli dostatek prostoru a klidu, což velmi oceňuji. Výhodou bylo, že jídlo jsme měli také přímo v hotelu a nemuseli jsme nikam chodit. Jídlo bylo dobré, vždy jsme měli na výběr. Jeden den byla na programu prohlídka města a při této příležitosti nás vzal Andrei do jeho oblíbené restaurace na tradiční rumunské jídlo. 

První den probíhal docela poklidně. Měli jsme hodně aktivit zaměřených na vzájemné seznámení se. Povídali jsme si odkud jsme, čemu se věnujeme a proč je pro nás projekt zajímavý. V tomto duchu se nesl celý den. Večer jsme mívali Intercultural nights. Každý večer se představily 2 země. Probíhaly ochutnávky tradičního jídla a pití, učili jsme se tradiční tance či písničky a každý večer jsme si moc užili.  Nebudu popisovat každý den do detailů, protože každý den měl nějaké společné aktivity. Den začínal snídaní v 9:00. V 10:00 začínal program. Často jsme si povídali na dané téma, pracovali ve skupinách, tvořili nějaké projekty, které jsme následně prezentovali před ostatními. Měli jsme také přednášku na téma diskriminace Romů od rumunské organizace, která se touto problematikou zabývá. V druhé polovině týdne, jsme se začali více věnovat sociálním sítím. Řešili jsme, která sociální síť je na propagaci nejlepší, jaké mají výhody a nevýhody a jak s nimi pracovat. 

Poslední den se konala rozlučková párty. Každý dostal YouthPass a společně jsme strávili náš poslední večer. Každý řekl pár slov k celému projektu, napsali jsme si vzkazy na památku a celkově to byl moc krásný večer. Bylo dojemné sledovat, jak se za tak krátkou dobu mohou stát z lidí, kteří se nikdy předtím neviděli, přátelé klidně na celý život. 

Na tomto kurzu jsme se naučili mnoho věcí. Nejvíc budu těžit z toho, že jsem zjistila, jaká je situace v ostatních zemích. Jaké problémy se řeší jinde, a že se v Česku máme vlastně naprosto úžasně. Uvědomila jsem si, jak je důležité před problémy nezavírat oči, ale naopak se je snažit aktivně řešit. Naučili jsme se, jak poznat diskriminovaného jedince, co diskriminace je a není a také jsme se naučili lépe využívat sociální sítě. 

Devátý den byl den odjezdu. Hotel jsme museli opustit do 12 hodin dopoledne. Doprava na letiště byla už na nás. V Rumunsko jsme mohli zůstat o 2 dny déle, než byla oficiální délka kurzu. Této příležitosti jsem samozřejmě využila a jela jsem na 2 dny do Constanty k moři. Za tuto možnost jsem velmi vděčná, protože sama bych se tam asi nikdy nedostala. 

Cesta domů probíhala naprosto v pořádku. 

Celý tento projekt bych mohla jen a jen doporučit. Organizace COSI je naprosto skvělá. A pokud byste někdy uvažovali, jestli s nimi někam jet, tak vám radím: “běžte do toho!” 

                                                                                                                            Pavlína Veselá

 

Možná se ti bude líbit