Cultural mish-mash Innovation and Networking — Bulharsko

single-image

Termín konání: 1.-9. září 2013

Místo konání: Razlog, Bulharsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 4.3. trénink

Účastnící se země: Bulharsko, Litva, Lotyšsko, ČR, Kypr, Španělsko, Itálie.

Účastníci: Jana Mančíková, Lucie Sigmundová, Jan Hřivna, Jan Hrubeš, Jonáš Melichar

Report z projektu:

 V srdci pohoří Pirinu, zasazeno do dechberoucí krajiny, leží městečko Razlog, kde se počátkem září konal projekt, jehož hlavním smyslem bylo představit mladým lidem ze sedmi států Evropy kulturu cizích zemí. Velký důraz pak byl kladen na národní kuchyně.

 
Nicméně začátky byly opět stejné jako u všech akcí tohoto typu- bylo nutné překonat národnostní bariéru a promíchat skupinky utvořené podle země původu. Zkrátka udělat lidský mish-mush. K tomu postačilo pár prověřených ice-breakingů, společně s hrou nazvanou Treasure Hunting, při které jsme hledali podle mapy Razlogu určitá místa ve městě. Odměnou nám za to byl kus papíru s částí receptu, podle kterého jsme další den připravili tradiční bulharský pokrm. Chození po městě bylo velmi vyčerpávající, vzdálenost některých bodů mezi sebou se dokonce dala měřit i na kilometry!
 
Následující dny už zdaleka tak náročné nebyly, veškerý čas jsme trávili v hotelu, kde jsme kromě obligátních energizerů formou her, workshopů, prezentací, brainstormingů rozebírali různé společenské otázky (např.: tolerance a netolerance v historii lidstva, zásady kvalitní mezinárodní komunikace, aj.), které více či méně korespondovali s tématem projektu. Výjimkou, kdy se dění neodehrávalo mimo hotel, byly dva výlety do nedalekého okolí. První z nich byl lokalizován do blízkého historického města Banska, po jehož prohlídce jsme se přesunuli do velice příjemných lázní. Při druhém jsme navštívili horskou usedlost, ze které si majitelé udělali takový menší zábavní park a ZOO. Chovali zde několik druhů zvířat, z nichž se největší pozornosti dostalo třímetrové zmiji. Po prohlídce zvířat tu byla možnost si lehce zasportovat. Za střídmý poplatek jste se mohli projet na koni a zastřílet si z luku. Výlet do hor pak byl zakončený večerním barbecue.
 
Jak je zvykem na každém projektu i tady nechyběla prezentace zemí. Jelikož byl projekt soustředěn na kulturní diversitu, Intercultural night byla pojata trochu důsledněji, než to bývá obvyklé- každá země měla za úkol uvařit svůj tradiční národní pokrm a předvést také nějaký národní tanec. Česko se vyznamenalo pečeným bůčkem se zelím a knedlíky a jako tanec jsme zvolili polku. Aby se toto vše stihlo, Intercultural night proběhla ve dvou večerech.
 
Tolik, ve stručnosti, k tomuto zajímavému projektu. Na závěr bych přidal ještě své subjektivní hodnocení. Myslím, že projekt se vydařil nad očekávání a znovu to byla výborná zkušenost, která se v životě neztratí. Hlavní podíl na úspěchu mají výborní organizátoři, kteří do toho vložili veškerou svou energii a nadšení. Díky Vám, Blagodaria. CiaoShte se vidim v Bŭlgariya!
 
Jan Hřivna
 

Možná se ti bude líbit