www.nature.eu — Makedonie

single-image

Termín konání: 26. října – 2. listopadu 2013

Místo konání: Ohrid, Makedonie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. výměna mládeže

Group leadeři: Adriana Plotzerová, Vojtěch Zvěřina

Účastníci: Asma Saleh, Markéta Kráčmarová, Piotr Cielecki, Petr Netolický, Michaela Blažková, Kristýna Crkalová

Účastnící se země: Wales (VB), Makedonie, ČR

Report z projektu:

Přes drobné komplikace s dopravou, se naše osmičlenná skupinka dopravila vlakem do Makedonského města Kumanovo. V tomto městě jsme se seznámili s organizátory a účastníky z Walesu. Po krátkém seznámení, prozkoumání města a večeři jsme vyrazili do lokality, kde se tento projekt bude odehrávat. K tomuto účelu nám posloužil menší autobus. Během tříhodinové cesty jsme nabrali účastníky z Makedonie a mohli jsme pozorovat specifika místního přístupu k osobní dopravě.

Dopravní infrastruktura v Makedonii není příliš rozvinutá (což je pravděpodobně způsobeno hornatým povrchem). Místní si ale tento nedostatek vynahrazují osobitým stylem jízdy, který jistě zanechá v každém řidiči-turistovi nezapomenutelný zážitek.

Hlavním cílem tohoto projektu, bylo zvýšení povědomí o důležitosti a vývoji ochrany životního prostředí. Tento projekt se odehrával na severovýchodním břehu jezera Ohrid (nedaleko města Ohrid). Ohridské jezero je situováno v  mezihorské kotlině, která nabízí nádherný pohled na vodní plochu lemovanou horami. Bohužel celkový dojem z nádherné Makedonské přírody tak trochu kazí „bordel“, obklopující obydlené oblasti.

 

Organizátoři přichystali zajímavý program zaměřený na ochranu životního prostředí. Program obsahoval výlet do místní přírody, jízdu na horských kolech, workshopy zaměřené na ochranu životního prostředí, kreativní workshopy, prezentace zúčastněných zemí, prohlídku města, plavbu na jezeře, oslavu narozenin a halloween party. 

Vojtěch Zvěřina

Možná se ti bude líbit