Social Harmonization with Refugees: Understanding the Situation of Refugees and Creating Work Plan for Social Inclusion — Turecko

single-image

Program a akce: Erasmus+ Mládež, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Adana, Turecko

Termín konání: 3.—11. září 2021

Prosím důkladně si přečtete info-pack.

Hostitelská organizace: Birlikte Yasam Dernegi

Účastnící-se země: Turecko, ČR, Estonsko, Rumunsko, Severní Makedonie, Francie, Polsko, Itálie, Litva, Španělsko, Velká Británie

Český tým: Mariia Yermak, Tereza Havelková

Report z projektu:

Tréninkový kurz, který pořádala organizace Life Together Association z Turecka se konala ve dnech 3.9. – 11.9. 2021 ve městě Adana, které je páté největší město v Turecku. Tématem kurzu bylo: Sociální harmonizace s uprchlíky; Pochopení situace uprchlíků a vytvoření pracovního plánu v sociální oblasti. Na projektu se sešlo dohromady 24 účastníku z Ázerbájdžánu, Francie, Itálie, Španělska, České republiky, Moldavska, Polska, Makedonie, Litvy a pořádajícího Turecka, kde nás celým týdnem provázela parta tří přátel Zack, Özgür a jeho manželka Hatice. Pečlivě přichystaný týdenní program plný her, informací a aktivit, které se ve větší míře konaly v prostředí hotelu nám pomohly k odstranění veškerých bariér a ke konci týdne jsme se z neznámé party stali přáteli. Ubytováni jsme byli v krásném hotelu, většinou po 2-3 lidech, kde každý měl svůj balkon, čistý pokoj a koupelnu a klimatizaci, která byla rozhodně potřebná. Jídlo bylo vynikající, snídaně formou rautu, tříchodový oběd a tříchodová večeře, pokrmy se povětšinou skládaly z tureckých tradičních jídel.

První dny projektu se odehrávaly v seznamovacím duchu, kdy jsme hráli takzvané „ice breakers“, které slouží doslovně k prolámaní ledu a večer byla takzvaná intercultural night, kde si všechny účastněné země připravily tradiční pochutiny a pití k vyzkoušení a pouštěla se u toho tradiční hudba. Následující dny jsme se seznamovali blíže s tvorbou projektu, jakým způsobem si můžeme sami založit projekt, pokud budeme chtít a to nejdůležitější, začali jsme otevírat téma tohoto kurzu, aneb sociální harmonizaci s uprchlíky. Dostali jsme za úkol prezentovat situaci ohledně uprchlické krize a pomoci v naší zemi. Povedla se nám krásná diskuse, která vnukla nápady pro zlepšení hned v několika zemích a mohli jsme načerpat inspiraci k tvorbě dalších kroků ke zlepšení sociálního začlenění uprchlíků. Poutavá byla také simulace, kde jsme se rozdělili na skupinky a každý dostal svou rodinu a člena, kterého měl zastupovat. Čekala nás nelehká cesta, která byla započata bombardováním, zraněním jednotlivých členů, pobytem v uprchlickém táboře, a nakonec také neúspěšným přechodem hranic. Pro mnohé z nás to byl silný zážitek, který nám pomohl k lepšímu pochopení těžké životní situace uprchlické rodiny. Ve středu nás čekal volný den, kdy se někteří z nás vydali k moři, někteří využili tento čas k navštívení rodiny, či přátel a ostatní jsme se vydali na tradiční turecké trhy a památky v Adaně. Ceny na trhu byly lidové a místní lidé srdeční a velice přátelští. Odcházeli jsme tedy s taškami plnými turkish delight, nebo-li tureckých sladkostí a s dobrým pocitem, že jsme udělali dobrou tržbu a potěšíme rodiny spousty suvenýry. Vydali jsme se také na procházku kolem řeky, která protéká Adanou a poskytuje krásný pohled na mešitu, která je jednou z největších v Turecku a zakončili den v restauraci s tradičním Adana kebabem, který byl vynikající! Poslední dva dny byly zaměřeny na organizace v Turecku, které pomáhají uprchlíkům, přednášející nám řekli základní informace, připravili si pro nás aktivity a na závěr zde probíhaly zajímavé diskuse. Poslední večer před odletem všech účastníků probíhal ve veselém duchu, tančili jsme národní tance, zpívali jsme písničky a předávali jsme si kontakty pro budoucí setkání.

Další den ráno jsme společně s Mari dojely taxíkem na letiště a rozloučily jsme se s Tureckem, které nám nabídlo spoustu krásných zážitků a na závěr i přátelství.

Chtěla bych velice poděkovat pořadatelům projektu za přátelský přístup, výbornou tvorbu programu a nápomocnou ruku při jakémkoliv problému, účastníkům za skvělou atmosféru a nemalé zážitky, a také vysílající organizaci EYCMB za to, že svou práci dělají skvěle.

                                                                                            Tereza Havelková

Možná se ti bude líbit