Down with Youth Unemployment! — Lotyšsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 11.—20. duben 2022 

Místo konání: Liepaja, Lotyšsko

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Účastnící se země: Lotyšsko, ČR, Maďarsko, Litva, Rumunsko, Estonsko, Slovensko, Polsko

Hostitelská organizace: RASIO “Perspektiva“

Český tým: Monika Traubová (GL), Jan Schmid, Anna Bezhanova

Report z projektu:

Projekt DOWN WITH YOUTH UNEMPLOYMENT se konal v centru lotyšského přístavního města Liepāja, rozpínajícího se na pobřeží Baltského moře. Společně s dalšími 27 účastníky ze Slovenska, Polska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Maďarska a Rumunska, jsme se v rámci deseti dní účastnili workshopů zaměřených na (ne)zaměstnatelnost.
Ubytováni jsme byli v místním hostelu skoro v centru města, jehož součástí bylo i solárium nebo venkovní sauna, kterou jsme moc rádi využívali. Jídlo nám vařili v místní restauraci a většinou se jednalo o typické lotyšské pokrmy, nabízené i ve veganské podobě.
Tím, že se jednalo o výměnu mládeže, byla většina workshopů organizována jednotlivými group-leadery, v čele s hlavním trenérem Guntisem. Všichni jsme si tak prošli rozmanitým programem zaměřeným na development dovedností v oblasti leadershipu, osobní efektivity, koncepčního myšlení a celkově všech dovedností nezbytných pro uchycení na trhu práce.
Kromě diskuzí a seminářů, konajících se v hotelové aule, jsme mnohokrát vyrazili i do terénu, kde jsme točili edukativní video, anketovali místní obyvatele či se účastnili veřejných přednášek. Během projektu jsme si vyzkoušeli napsat životopis, průvodní dopis, kariérní test, test osobnosti a přednášeli o problémech se zaměstnatelností ve svých regionech.
Během výměny však nešlo jen o učení. Ve volném čase jsme na jezdili na elektrokoloběžkách na pláž sbírat jantary, navštívili místní zchátralou věznici, přístav nebo továrnu na výrobu jantarových šperků. Oblíbenou součástí byly intercultural evenings, kde jsme mohli lépe poznat kulturu jednotlivých zemí.
Za celý český tým chci poděkovat EYCB za možnost zúčastnit se tohoto projektu, lotyšské instituci RASIO za výbornou organizaci a českému týmu za spolupráci a přístup v aktivitách.

                                                                                                                                   Jan Schmid

Možná se ti bude líbit