Termín konání: 18.-25. listopad 2015
Místo konání: Lviv, Ukrajina
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.
Účastníci: Kristina Kvapilová, Martin Beneš, Roman Častulík
Účastnící se země: Chorvatsko, ČR, Turecko, Gruzie, Itálie, Portugalsko, Srbsko, Španělsko, Ukrajina
Report z projektu:
Nové zážitky, informace a dovednosti, zábava, možnost realizovat se a podílet se na něčem smysluplném, odhodlaní být více aktivní v boji za lidská práva, a především noví a snad nikdy nezapomenutelní kamarádi. To vše a mnohem víc nám všem, tedy českému dream teamu: Kristínce, Romčovi a mně, zůstane asi navěky v paměti, díky projektu E for Equality v ukrajinském Brjuchoviči na téma LGBTIQ a média.
Naše výprava začala v Brně, a přibližně po 15 hodinové cestě jsme byli na místě. Brjuchoviči, typická ukrajinská vesnice, asi jen 30 minut od města Lvov, kterou už s Romanem dobře známe z minulého projektu, se však zvláštním způsobem změnila. Ukrajinský nacionalismus, který je kvůli konfliktu s Ruskem stále více radikální se pochopitelně odrazil na vztahu místních k cizincům, a proto jsme se také první dny cítili lépe v bezpečí a pohodlí našeho hotelu, ve kterém se odehrával program celého tréningu.
Celý projekt mě osobně letos, jakožto už více zkušeného účastníka několika tréningových kurzů či výměn mládeže, poměrně dost překvapil, a to hned ze dvou důvodů.
Prvním z překvapení byl asi největší objem informací, který jsem kdy na tréningu zažil, a který celý program v rámci všech workshopů poskytoval. Na vlastní kůži jsme si mohli vyzkoušet práci reportéra, novináře, hlasatele v rádiu nebo PR managera, což je má nejoblíbenější metoda učení na tréningových kurzech, tedy “learning by doing”. Avšak program zahrnoval i kvantum teoretické průpravy o LGBTIQ komunitě a její rozmanitosti v rámci každé účastnické země, což bylo někdy velmi poučné, ale také někdy velmi vyčerpávající. Každopádně my všichni z E for Equality můžeme jen děkovat naší ostřílené trenérce a novinářce Nadie, které stojí za realizací všech workshopů.
Druhou věcí, která mě neuvěřitelně mile překvapila, byli účastníci samotní. Ještě nikdy jsem nezažil tolik výborných, komunikativních, sečtělých, kreativních a zábavných lidí, jako letos na Ukrajině. O to více jsme si společně úžívali mé milované International nights, prezentace účastnických zemí, tedy Nás, Turecka, Gruzie, Chorvatska, Srbska, Itálie, Španělska, Portugalska a Ukrajiny, jejich kultur, politiky, situace v LGBTIQ rights, ale také národních potravin a samozřejmě alkoholu.
Bohužel celý projekt utekl jako voda, a my jsme se se slzami v očích museli opět loučit s dalšími “international friends”, které jsme na Ukrajině objevili. Každopádně nemusíme dlouho zoufat, protože už v březnu plánujeme navštívit náš turkish dream team (Irem, Deniz a Aliho) v Istanbulu, kam už se všichni tři nemůžeme dočkat!
Závěrem budu psát za celý český tým. Chtěl bych podotknout, jak moc důležitá je tato forma mezinárodní spolupráce, sdílení zkušeností a rozličných úhlů pohledů na rozličná témata, a tím způsobený rozvoj kritického myšlení, mezikulturní dialog a networking, to vše v oblasti boje za lidská práva. V současné době se kvůli různým společenským problémům začínají, i jako přirozená reakce, radikalizovat určité názory a postoje na lidskou rozmanitost. Xenofobie, homofobie, rasismus, islamofobie, a další a další, začínají opět nalézat “fanouškovskou základnu” a právě tyto mezikulturní projekty mohou metaforicky řečeno otevřít nejedny oči. Píši o tom, protože jsme na Ukrajině měli možnost být na vlastní kůži svědky i obětmi až chorobného nacionalismu a xenofobie. Naštěstí však existují lidé, jako je Kristina a Nazar, organizátoři projektu, kteří se nebojí uspořádat projekt na tak kontroverzní téma v tak radikálně smýšlejícím prostředí, a kterým bychom chtěli všichni tři moc poděkovat za neuvěřitelně skvěle zvládnutou práci, stejně tak jako naší koordinátorce Janě z EYCB, bez které bychom na žádný projekt nejeli, a která má velkou trpělivost s naší občasnou neschopností.
Takže jak by řekli ukrajinští nacionalisté: “Sláva Ukrajině!”
Martin Beneš
_____________________________________________
Please also read the workbook „MEDIA AS A TOOL FOR ACHIEVING EQUALITY“ (with some tricks to remember for LGBT activists in cooperation with media). The content of workbook is very shortened version of what was learn by participants during the training. Together with them we embodied this knowledge in this small workbook which maybe could be useful for the active members of NGOs who work with LGBT communities.