Eco Energy TC — Bulharsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Srednogorovo, Bulharsko

Termín konání: 21.—30. srpen 2023

Český tým: 3 účastníci

Přečtete si info-pack. 

Hostitelská organizace:  Youth development center-Mutual aid

Report z projektu:

Tréninkový kurz Eco Energy TC se konal od 21. do 30. srpna 2023 v malé vesničce Srednogorovo nedaleko města Kazanlak v Bulharsku. Celkově se kurzu účastnilo 22 lidí z 8 zemí, z Bulharska, Rumunska, Řecka, Španělska, Portugalska, Polska, Itálie a z České republiky. Celý tréninkový kurz pak zastřešovala bulharská společnost Youth development center-Mutual aid (YDCMA).

Téma, jak již název napovídá, byla ekologie. Během pobytu, jsme se zapojovali do různých diskuzí a věnovali se problémům spojených s udržitelností přírody ve světě. Účastnili jsme se také různých přednášek odborníků. Zajímavým tématem bylo například vysazování rostlin, recyklace second-hand oblečení nebo záchrana zraněných zvířat. Další zajímavou aktivitou bylo vytváření uměleckých děl z přírodních materiálů neboli takzvaný land art. Tato témata jsme potom shrnuli v našich videích na propagaci ekologie.

Tím, že jsme bydleli v celku odlehlé vesničce v horách, jsme měli skvělou příležitost poznat krásy bulharské přírody. Díky dobré organizaci našeho programu jsme zároveň měli také možnost navštívit blízké město Kazanlak, které je známé pro výrobou unikátního růžového oleje, a město Stará Zagora, kde jsme obdivovali místní život a památky.

Celý program byl i hodně o komunikaci. Poznal jsem mnoho nových zajímavých lidí. Moc jsem si užil seznamovací hry, které měly na starosti Milena a Marcin z Polska. Každé odpoledne jsme si představovali jednu z národností ukázkou typických pochutin a povídáním o dané zemi.

Na závěr projektu jsme pak také vytvářeli svůj vlastní program na Erasmus+. Pracovali jsme ve skupinách a následně, jsme ostatním prezentovali svoje nápady.

Musím poděkovat za tento skvělý zážitek, nejen české EYCB, která mě na tento projekt poslala, ale i bulharské organizaci YDCMA, která se o nás fantasticky starala, zejména skvělé organizátorce Marii a super organizátorovi a řidičovi Nascovi.

Jan

Možná se ti bude líbit