Embracing Shared Values — Německo

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Garlstedt, Osterholz Scharmbeck, Německo

Termín konání: 18.—27. leden 2024

Počet volných míst: 6 účastníků (ve věku 18—25 let) + 1 group leader (ve věku 18+) 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 15. listopadu

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Popis projektu:

“Embracing Shared Values”is going to be a youth exchange organized in Garlstedt in Germany which will include 42 young people and group leaders from 6 different European countries: Croatia, Czech Republic, Italy, Spain, Turkiye and Germany.

The project will consist of one activity, a youth exchange lasting 10 days including the travel days. The goal of the youth exchange will be to discuss and learn about values our personal values values from different cultures but also values that are promoted through different institutions and environments.

We want to encourage young people to rethink some of their actions and to empower them to make a difference and start making change in the society The exchange is going to be a safe space for youth from 6 different countries to explore this topic together and learn from each other.

Project goals:

 1. Discussing values , what they mean to us and how our values affect our decisions and actions,
 2. Learning about values connected with sport and how they transfer to regular life,
 3. Creating space for young people from 6 different countries to share their personal cultural , opinions and learn from each,
 4. Learning about values shared by European Union, such as solidarity and respect other,
 5. Working in international team and practicing both teamwork and leadership,
 6. To give tools to young people, empowering them to make a change in their lives and their community.

Participants‘ profile:

 1. 18-25 years old, group leaders 18+,
 2. Resident of one of the participating countries: Germany, Turkiye, Spain, Italy, Czech Republic, Croatia
 3. Participants should be interested in topic of youth exchange and willing to learn and work in international environment
 4. Participants don’t need to have any experience in Erasmus + neither they need to have knowledge about the topic of the exchange
 5. Group leaders should be youth workers/youth leaders that have experience in Erasmus+ programme

Možná se ti bude líbit