A(rt)ctive Youth — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Brebu, Caras-Severin county, Rumunsko

Termín konání: 10.—19. květen 2023

Český tým: Karolina Wehowska (GL), Antonín Kouba, Kateřina Hliňáková, Pavel Hrdinka, Zuzana Havrdová, Vít Švéda

Přečtete si info-pack a omrkněte projektové video.

Hostitelská organizace: Asociatia Alternativa Eco

Report z projektu:

Spolu s dalšími 5 účastníky z Česka jsme vyrazili na dobrodružný projekt do Rumunska do malé vesnice jménem Brebu. Na projekt dorazili také týmy z Řecka, Bulharska, Španělska a samozřejmě Rumunska jako hostující země. Tak jsme se všichni sešli mezi silnicí a lesem ve starém hostelu, kde se topilo dřevem.

Projekt nesl název „A(rt)ctive Youth“, což lze přeložit jako „aktivní občanství“. Tento kurz měl za cíl nás naučit být lepšími občany svých zemí, lepšími lidmi, pracovníky či se naučit něco o divadle nebo umění. Naším „koučem“ byl Alex z Rumunska, s vousem velkým jako jeho srdce, který nikdy nezapomněl před každou aktivitou na tzv. energizer, jenž spočíval v rozpohybování těla, nastartování mysli a naladění dobré nálady. Toto krátké cvičení následovala delší aktivita, jako například vytvoření krátké divadelní scénky, zamyšlení nad důležitým tématem v týmech atd. Během cvičení jsme se dobře seznámili, a dokonce i já jsem si zapamatoval jména všech účastníků. Po dopolední práci jsme byli odměněni tradiční rumunskou kuchyní přímo v hostelu, kde jsme bydleli. Odpoledne jsme se pak po pauze věnovali dál tématu. Večer jsme měli volný program, který jsme vyplnili „culture night“ každé země, vzájemným seznamováním, hraním deskových her či táborákem.

Jeden den jsme věnovali výletu do města Timisoara (Temešvár), které je kulturním centrem Evropy v roce 2023. V tomto půlmilionovém městě jsme byli rozděleni do týmů po několika lidech a vysláni na nelehký úkol. Najít známé kulturní budovy podle černobílých fotografií. Tato aktivita nás doslova prohnala městem křížem krážem a zabralo nám spoustu času, než jsme ji dokončili. Večer jsme se pak vrátili unavení zpět do hostelu.

Další dny zaplnily nové aktivity. Všichni účastníci se rozdělili na dva týmy. Jeden tým měl vytvořit divadelní scénu, která měla sdělit libovolné poselství dalším generacím. Stejnou cestou byl pojatý i úkol pro druhý tým, který tento „message“ měl sdělit pomocí mural artu (obrazu na zdi). Na mural jsem se těšil už od začátku projektu, a tak jsem se ihned přidal do druhé skupiny. Po třech dnech velké práce byly díla konečné hotová a obě sklidily úspěch. Já jsem si malování moc užil a jsem rád, že se nikdo
nebál trochu ušpinit.

Na konci projektu jsme obdrželi tzv. Youthpass a všichni se pořádně rozloučili. Každý účastník byl opravdu jedinečný a zapadl do našeho kolektivu a přinesl do něj něco nového, co nás všechny posunulo o krok dál v našich životech.

Vít Švéda

Možná se ti bude líbit