A(rt)ctive Youth — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Brebu, Caras-Severin county, Rumunsko

Termín konání: 10.—19. květen 2023

Český tým: 5 účastníků (ve věku 18—29 let) + 1 group leader (ve věku 18+). 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 10. března.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen fobčanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. V případě využití ‚green travel‘ = pozemní dopravy (autobus/vlak či plné auto/minibus) je max. proplatitelný rozpočet na cest. náklady na jednu osobu €320.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Rumunska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: Asociatia Alternativa Eco

Popis projektu:

The „A(rt)CTIVE“ project is an opportunity for 5 NGOs with a total of 25 participants and 5 group leaders to meet face to face over 8 days to discuss and put into practice the importance of civic spirit and active citizenship through art.

• Mural art, which will help them express their civic spirit in a creative way.
• The Forum Theatre, which will offer participants a safe environment to express possible scenarios from our society in which today’s youth can be active in their community and how to motivate the rest of the community to participate in their activities;
• The creation of an online website, dedicated to the identification and promotion of change factors in the rural environment in Romania, Spain, Greece, the Czech Republic and Bulgaria, which can inspire young people who want to move to the countryside;
• Flash mob, which will sensitize local communities about civic spirit and its importance in becoming an active citizen.

The objectives of our project are the following:

  1. to motivate the 25 participants + 5 group leaders coming from 5 different countries to express their civic spirit in a way using mural art, flash mobs and forum theater.
  2. to create a safe environment for all 25 participants + 5 group leaders from 5 different countries, so that they can „spread their wings“ and can take the initiative in becoming active citizens;
  3. to further motivate the 25 participants + 5 group leaders to become active volunteers in their country;
  4. to increase self-esteem and self-confidence among all 25 participants + 5 group leaders through feedback appropriate during and after each workshop session;
  5. to sensitize local communities on the importance of civic spirit and how it improves our society and lifestyle;
  6. to promote the values of non-formal education and the benefits of the Erasmus+ program in all 5 participating countries of the youth exchange, with the help of the final video and flash mob of our project;

PARTICIPANTS:
From each partner there will be 1 group leaders (youth workers experienced in non-formal education, aged 18+) and 5 participants (18-29 years old). It’s preferable that the participants are coming from disadvantaged areas and be interested in the subject of youth exchange.

Možná se ti bude líbit