Empowered Recycling — Slovinsko

single-image

Program: ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Markovci, okres Šalovci, Slovinsko

Termín konání: 13.—23. červen 2022

Prosím důkladně si přečtete info-pack

Účastnící se země: Slovinsko, ČR, Litva, Slovensko, Polsko

Hostitelská organizace: Association Connect

Český tým: Monika Závodská, Marek Skibiński, Liliana Nguyen, Dominika Skalická, Filip Valášek, Eliška Brožová, Ema Hanssens, Julie Piechová

Report z projektu:

Projekt Erasmus + „Empowered Recycling“ se uskutečnil ve Slovinsku, přesněji ve vesničce Markovci, nedaleko od hranic s Rakouskem a Maďarskem. Celkem se na projektu setkalo 33 mladých účastníků, 10 ze Slovenska, 8 z Česka, 9 z Polska, 6 z Litvy a také 3 organizátoři ze Slovinska – Sara, Maja a Tomaž. Cílem tohoto desetidenního projektu bylo pohovořit o udržitelných způsobech života, recyklaci, opětovném využití věcí, upcyklaci a redukci odpadu, dále mimo jiné sdílet kulturní znalosti a dozvědět se něco o zemích účastnících se této výměny.

Naše cesta do Slovinska začala v pondělí 13. 6. na hlavním nádraží v Brně, odkud jsme s celým českým týmem vyrazili vlakem do rakouské stanice Jennensdorf. Po příjezdu nás objednaná dodávka odvezla až na místo činu – ubytovací zařízení Peterloug (asi 30 km). Ubytování bylo celkem v moderním stavu, pokoje byly po osmi lidech, k dispozici bylo připojení WIFI a ani sportovní vybavení nechybělo. Peterloug obklopovala příroda a klid, všude kolem se pásly krávy a koně. Obyvatel byste tu moc nenašli, ale právě to bylo kouzlo tohoto projektu. Strava byla dovážena místním kuchařem a bylo to trochu něco jiného, než na co jsme v Česku zvyklí. Maso bylo hlavní potravinou v jeho pokrmech, ale i vegetariáni si přišli na své.

Úterý 14.6. začalo seznamovací hrou na zapamatování jmen a pokračovalo výrobou plakátů představujících každou zúčastněnou zemi. Informace museli být pouze z naší hlavy, bez použití internetu. Dále jsme byli rozděleni do skupin, z nichž každá dostala téma ohledně recyklace, které jsme pak pomocí nakreslených myšlenkových map prezentovali ostatním. Den zakončili Litevci, prezentací o jejich rodné zemi a naučili nás i litevské folkové tance.

Ve středu 15.6. jsme se dozvěděli, jaký je rozdíl mezi recyklací a upcyklací. Tomaž, jeden z organizátorů, nám pak představil značku Puppa Unikati, která vyrábí oblečení ze starých textilií a oděvů. Odpoledne jsme měli možnost si vyrobit vlastní plátěné tašky z triček a účastnit se sportovních aktivit. Středeční večer patřil Slovinsku, nesl se v duchu slovinské hudby a popíjení jejich tradiční Cocty.

Čtvrteční ranní workshop 16.6. měli na starost Litevci a byl na téma „Reuse“. Ukázali nám, co všechno se dá vyrobit z věcí, které by jinak mířily do koše nebo zůstaly v postranní. Odpolední workshop byl pak v rukách Slováků s tématem „Ideas for Protection of the Environment“. Workshopy doprovázely sportovní aktivity a týmové hry, které rozproudily atmosféru a dost jsme se při nich nasmáli. Slováci se zhostili i čtvrtečního večera a představili nám sousední Slovensko, nechyběly ani tance v krojích.

Po probuzení do dalšího dne 17.6. nás čekal polský workshop „Recycling“ ve formě brainstormingu. V krásném odpoledním počasí jsme se vydali na procházku po okolí, a došli až k hraničnímu přechodu s Maďarskem. Večer jsme se přejedli na Intercultural night, kde každý tým přichystal něco z jejich tradiční kuchyně. Pochutnali jsme si například na slovenských haluškách s brynzou, českých a slovinských sladkostech a ochutnali litevský čaj.

V sobotu 18. 6. byl naplánovaný výlet do nedalekého města Muska Sobota, kam nás zavezl objednaný autobus. Jako zpestření programu si pro nás organizátorky připravily plnění úkolů v týmech.
Najít člověka, který s Vámi zamění věc za jinou, nebo například vyfotit selfie se studentem střední školy nebylo zas tak lehké. Po celodenním výletě ve městě nás čekala prezentace polského týmu, kahoot a opět jsme si zatančili při měsíčku.

Neděle 19.6. patřila našemu českému týmu. Připravili jsme si prezentaci na téma „Ways to Reduce Waste“. Večer jsme představili naši kulturu, ochutnali pardubický perník, žemlovku a naučili ostatní Polku. Všechno jsme to zakončili party s českými hity.

Další den 20. 6. byla možnost se zapojit do sportovního dne. Hrál se volejbal, badminton nebo basket. Odpoledne jsme se dozvěděli, co je „the European Year of Youth“ a jaké příležitosti tento rok přináší mladým lidem. Programem na večer byla Eurovize. Každý tým si vylosoval písničku od ostatních účastnících se zemí a musel ji předvést se zpěvem a tanečním vystoupením. Zvítězil litevský tým s polskou písničkou „Szklanki“. Druhé místo obdržel český „Jožin z bažin“ ve slovenském podání, a na třetím místě se umístil český tým s litevskými „Čiuožki“.

V úterý 21. 6. nám počasí nepřálo, a tak se původně plánovaný výlet do bazénu a k jezeru zrušil. Místo toho se konal náhradní program. Dozvěděli jsme se o Europassu a Youthpassu, později jsme měli možnost volby – napsat osobní zkušenosti a pocity z výměny do svého Youthpassu, nebo se spokojit se standardním, který bude předán všem zúčastněným na konci projektu. I přes vypadávající elektřinu jsme večer mohli uskutečnit filmový večer a shlédnout Forresta Gumpa.

Poslední společný den 22. 6. jsme obdrželi naše Youthpassy, ušité tašky, prošli krátkou reflexí a zakončili ho posezením u táboráku.

Čtvrtkem 23. 6. výměna ve Slovinsku končí, a já bych tímto chtěla poděkovat všem, co byli její součástí. Děkuji, že jsem mohla poznat nové lidi, získat zkušenosti a zážitky, na které budu v dobrém vzpomínat. Velké díky patří také skvělým organizátorkám, které byly pro každou srandu a dělaly program zábavnější.

                                                                                                                                                  Dominika Skalická

Možná se ti bude líbit