Take Action Today! — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Braga, Portugalsko

Termín konání: 19.—27. srpen 2022

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack. 

Český tým: Jana Turková (GL), Kateřina Vaková, Andrea Machů, Jindřich Zdražil, Jakub Trčka, Štěpán Vranešič

Report z projektu:

Projekt se odehrával v historickém městě na severu Portugalska, které nese název Braga. Letní termín nám dopřál i krásné počasí, které jistě přispělo k vydaření celého projektu. 

Projekt byl zaměřen na téma životního prostředí a zdůrazňoval, že aby se něco změnilo, musíme začít každý u sebe; individuálně. Vedený byl lidmi, kteří se v tomto oboru pohybují dlouhou dobu a bylo hned jasné, že to, co nám říkají vychází opravdu z jejich zájmu o téma a ne jen z článků nebo doslechu. 

Organizátoři pro nás připravili mnoho zábavných aktivit, které upevnily vztahy napříč všemi přítomnými národy, které se projektu účastnily. Konkrétně Itálie, Španělsko, Rumunsko, Slovensko, organizátoři z Portugalska a my – Česko. 

Aktivity se netočily pouze kolem tématu projektu, ačkoli velká část z nich nám přiblížila, jak postupovat, abychom naši planetu úplně nezničili. Co nám ale všem vytřelo zrak, byl fotbalový zápas Braga vs Madeira, jízda na kajacích a neúnavné portugalské parties plné hudby a tance. 

Dozvěděli jsme se o SDG’s, jak si vedou naše státy v různých oblastech týkajících se tématu v porovnání s ostatními státy EU, jaké dopady má naše chování na životní prostředí, na lidi žijící v chudobě a mnoho dalších informací, které určitě několika z nás pomohly přehodnotit některá naše přesvědčení. 

Při loučení jsme všichni plní emocí přemítali nad skutečností, že vše tak rychle uteklo a všichni se vrátíme zpět do krajin, ze kterých jsme na projekt před několika dny s pocitem nejistoty vyjeli. Každý měl prostor se při zapálení svíčky, které jsme pokládali doprostřed místnosti, vyjádřit své pocity a poděkovat všem za nezapomenutelnou zkušenost.

Projekt předčil veškerá moje očekávání a všem vřele doporučuji se alespoň jedné z mnoha výměn mládeže zúčastnit.

 

                                                                                                                                                                                 Jakub Trčka

Možná se ti bude líbit