Theater as a tool for intercultural dialogue creation — Rumunsko

single-image

Datum konání: 6. – 13. listopadu 2011

Místo konání: Ramnicu Sarat, Rumunsko

Účastník: Robert Melicher

Report z projektu:

Projekt bol v Ramnicu Sarat v Rumunsku, cca 2,5 hodiny vlakom od Bukuresti. Mali sme tam k dispozícií miestny kultúrny dom, v ktorom boli pre nás pripravené miestnosti s vybavením (počítače, projektor, kávomat, občerstvenie,…), v ktorom sme sa prevažný čas dňa zdržiavali. Každý deň nás tam vozili autobusom. Bolo to asi 5 min od hotelu, v ktorom sme bývali.

Projekt bol v skratke zameraný na diskrimináciu. Od náboženskej, až po sexuálnu orientáciu. Výsledkom projektu bolo divadlo pre miestnu strednú školu. Deti sa mohli zapájať do divadla, vymieňať väčšinu postáv a tvoriť tak dej, v ktorom sa ľudia správajú, tak aby nediskriminovali ostatných okolo seba. Deti mali veľký záujem sa zapájať a „meniť“ tak myslenie postáv voči diskriminovanému. Rozhodne nás neraz prekvapili s ich riešeniami a aktívnosťou.

Organizátori boli skvelí, denne mali pre nás mnoho aktivít, hier, workshop –ou, mali sme aj stretnutie so starostom mesta, kde sme mohli pokladať otázky priamo jemu. Program bol veľmi nabitý, takže nebol priestor na výlety, ale stálo to za to. Každý večer mala program iná krajina, či už tradičné jedlo, nápoje, videá o krajine, prezentácie, tance, hry, spev.
Ubytovanie a jedlo bolo bezproblémové.

Robert Melicher

Možná se ti bude líbit