PRO-GENDER: Promoting Gender Dimension in European Youth Work — Arménie

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz pro pracovníky s mládeží

Místo konání: Jerevan, Arménie

Termín konání: 8.—16. srpen 2021

Prosím důkladně si přečtete info-pack. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku do 21. června. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz ‚Profil účastníků‘ níže).

Počet volných míst: 2

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Věkový limit pro účastníky: 18-30

Celkový počet účastníků za národní skupinu/volných míst: 2

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Arménie (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro výjezd z ČR do Polska (nutnost testů, atp.) na rozcestníku Ministersta zahr. věcí zde.

Účastnící se země: Arménie, ČR, Itálie, Bulharsko, Kypr, Řecko, Rumunsko, Bělorusko, Moldavsko, Ukrajina 

Hostitelská organizace: Armenian Progressive Youth NGO

Popis projektu:

The Training Course aims at building capacities of youth workers and youth educators in addressing gender issues and mainstreaming gender into the policies and activities of partner organizations. Additionally, the project aims at incorporating gender-sensitive approaches to their work with young people and the youth work provided by their organizations.

Women and girls represent half of the world’s population and therefore also half of its potential. But, today gender inequalities persist everywhere in the world and stagnate social progress. Women continue to be underrepresented at all levels of political leadership. Across the globe, women and girls perform a disproportionate share of unpaid domestic work. Inequalities faced by girls begin right at birth and follow them all their lives. In some countries, girls are deprived from access to health care services or proper nutrition, leading to a higher mortality rate.

Regardless of where you live, gender equality is a fundamental human right. Advancing gender equality is critical to all areas of a healthy society, from reducing poverty to promoting health, education, protection and the well-being of girls and boys. Gender equality education among young people is important. It is essential to allow young leaders and youth workers to feel and reflect on the influence of gender and gender roles, by giving them an opportunity to discuss, debate and learn more about issues that often remain unrevealed. This is why we have developed this Training Course.

Disadvantages in education translate into lack of skills and limited opportunities to access the labor market. Women’s and girls’ empowerment is essential to expand economic growth and promote social development. Full participation of women in the labor market may lead to economic growth and prosperity.

The Objectives of the Training Course are the following:

 • A. To raise awareness of 25 youth workers and youth educators on gender mainstreaming;
 • B. To provide 25 youth workers and youth educators with knowledge on gender equality, equality feminism, feminist movements and ideologies;
 • C. To equip participants with knowledge, techniques and tools, which can improve gender
  sensitivity of their work with young people and inclusiveness of their organizations;
 • D. To raise the awareness of youth workers and youth educators on the importance of true
  comprehension of gender equality and promotion of equality among young people;
 • E. To improve international cooperation between youth workers from the partner
  organizations and facilitate networking;
 • F. To promote development of new partnerships and projects on gender mainstreaming
  within Erasmus+ Programme.

Participants‘ profile:

 • Youth workers ranging from 18 to 30;
 • Fluent in English;
 • Resident of one of the participating countries;
 • Available for the whole duration of the Training.
 •  IMPORTANT! This is a Training course for YOUTH WORKERS only!
 

Možná se ti bude líbit