Mission reACT — Rakousko

single-image

Termín konání: 10.- 17. prosinec 2018

Místo konání: Velden am Wörthersee, Rakousko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: Tréninkový kurz

Přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Jakub Cieślar, Jan Menšík

Účastnický poplatek (vybírala si ho samotná hostitelská organizace):  €30

Hostitelská organizace: Germeshausen un Mak

Účastnící se země: Austria, Bulgaaria, Czech Republic, Estonia, Germany, Hungary, United Kingdom, Italy, Portugal, Romania, Spain and Slovenia

Report z projektu: 

Tento projekt se uskutečnil v hostelu nedaleko jezerního města Velden, na jihu Rakouska. Prostory hostelu jsou obklopeny nádhernými lesy a jezerem. Taky o místních lidech se nedá mluvit jinak než pozitivně skrz to jako jsou přátelští a nápomocní. 

Tohoto projektu se zúčastnilo 30 účastníků ze 12 evropských zemí – Rakousko, Německo, Česko, Velká Británie, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Maďarsko, Bulharsko a Estonsko. Byli tam lidi z různých věkových kategorií (18-35 let) a pozicích ve společnosti (studenti, nezaměstnaní, pracovníci mládeže, podnikatelé,..) , což podle mě pomohlo ještě k větší různorodosti názorů, a novým perspektivám.

Místní organizace Gemma odvedla opravdu skvělou práci při přípravách tohoto projektu, asi se jim nedá ani nic vytknout. Všechno bylo důkladně vysvětlené; jakékoliv nesrovnalosti hned napravené; všechny odvozy zařízené s předstihem; peníze proplacené v polovině projektu v předstihu; jídlo bylo perfektní; a pokoje uklizené. Neslyšel jsem nikoho, kdo by byl vyloženě nespokojený s organizátory projektu. Právěže opačně, lidi si je pochvalovali.

Hlavním cílem projektu “Mission ReAct“ bylo zodpovězení otázky: Co pro nás znamená občanství Evropské Unie? Aby bylo možné odpověďet tuto otázku, bylo zapotřebí se zaměřit na rozličné aspekty – politické, sociální a kulturní. Tréning byl pojat formou non-formálního vzdělání, kde se účastníci zúčastnili velkého množství prezentací, workshopů, skupinových diskuzích, her, energizerů, a sociálních experimentů.

Podle mého názoru, práce trenérů byla excelentní, hlavně v podání Marca, který má obrovskou zkušenost v tomto oboru. Líbilo se mi, jak byl program neustále dynamický a jak byli trenéři objektivní. Trenéři neustále měnili vyučovací metody, aby se účastníci nenudili a byli pozorní. Každé ráno se začalo energizerem, potom jsme měli většinou krátkou prezentaci nebo workshop, a potom jsme se zaměřili na roli učitele, kde účastníci museli předvést ostatním divadelní hru, prezentaci, energizer, nebo dokonce vyprodukovat vlastní krátkometrážní film.

Měli jsme taky možnost vyjet na výlet do nedalekého města Villach, kde jsme navštívili místní organizaci, centrum volného času pro mládež etnických menšin. Zde jsme diskutovali jejich činnost, překážky a budoucí plány. Mimoto jsme se setkali s mládežnickým prezidentem Evropského Parlamentu pro tento region. Dozvěděli jsme se, jak taková mládežnická verze Evropského Parlamentu funguje, jak je možné se přidat, a další důležité otázky tákající se společnosti Evrospké Unie. Poté jsme navštívili místní vánoční trhy, které dodaly tu správnou vánočni atmosféru.

Celkově se mi tento tréning opravdu líbil. Měl jsem možnost vytvořit nové přátelství; dozvědět o činnosti dalších organizací ze členských států EU; naučit se nové techniky neformálního vzdělání, dozvědět se o tradicích dalších zúčastněných zemí, a zažít týden plný her, zábavy, a zážitků. No není to skvělé? A to všechno za pouhých 30 Euro…

Honza Menšík

Možná se ti bude líbit