Your Body is a Voice II – Francie

single-image

Termín konání: 14.-24. květen 2017

Místo konání: Ganties, Francie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Účastníci: Ondřej Dobeš, Monika Lazarová, Daniel Navrátil

Hostitelská organizace: SolAfrika

Účastníci se země: ČR, Francie, Estonsko, Makedonie, Rumunsko, Kypr a Polsko

Tento tréninkový kurz byl pokračováním/volným navázáním tréninkového kurzu „Your Body is a Voice“, o kterém se můžete dočíst také na našich stránkách.

Prosím omkrněte nádherou brožuru. 

Report z projektu:

Projekt, který nesl název Your Body is a Voice II, se konal 14. – 24. 05. Ve Francii, a to konkrétně na krásném místě Ganties, vzdáleném asi hodinu cesty autem od města Toulouse, na jihu Francie. Malá vesnička nedaleko Pyrenejských hor se stala na 10 dní domovem celkem 21 účastníků – z Makedonie, Rumunska, Estonska, Polska, České republiky a Francie. Po organizační stránce vše zaštiťovala organizace SOLAFRIKA.

První den byl klasicky věnovaný seznamovacím hrám a poznávání okolí vesnice Ganties. Poté následovala debata na téma: “jsou slova tím nejlepším prostředkem ke komunikaci?”. Nechci nic prozrazovat a tak si na tuto otázku odpovězte sami.

V dalších dnech jsme procházeli mnoha různými workshopy. Prvním z probíraných témat byly divadelní techniky. Naším úkolem bylo si vybrat objekt, který jsme našli na chatě či v okolí. Tomuto objektu jsme se věnovali s velkou péčí a snažili se přijít na další způsoby jeho využití. Abych uvedla příklad, mým objektem byl kus dřeva, který by se dal použít jako párátko na zuby, pemza na paty, hudební nástroj a mnoho dalšího.

 

Další blok byl věnován chůzi v prostoru. Pokud si říkáte, že chodit se učíte už jako malé děti, takže kvůli tomu nepotřebujete jet do Francie, tak vás vyvedu z omylu. Chůze a vnímání prostoru, okolí, zvuků a ostatních účastníků je velmi důležitá technika právě u tance či divadla. Každý den jsem právě takové “chodící” a taktéž i hlasivkově zahřívání museli dělat, abych jsem již po několika dnech tvrdé práce byli schopni mluvit a hlavně se hýbat.

Během tanečního workshopu s energickou a neskutečně pozitivní lektorkou, jsem si připadala jako profesionální tanečník. Krom choreografie jsme zkoušeli tančit s reálným papírovým talířem a následně s talířem imaginárním. Tanec skrz obrovskou kostku másla, taktéž imaginární a podobné techniky. Pro místní domorodce jsme mohli vypadat jako banda úplných bláznů, ale my jsme se do toho tak položili, že jsme přestali vnímat okolní svět.

Cílem tohoto projektu bylo poznat naše tělo, jako kreativní nástroj, který mnohdy dokáže více, než jsem si vůbec mysleli. Celý týden jsme “potili krev” a pilně se připravovali na velké finále, čímž bylo představení v Toulouse, kde jsme procházeli ulicemi a tančili slavný “Pina Bausch tanec”. Zpětná vazba od místních lidí v podobě úsměvu a vlídných slov, byla strhující. Příjemný výlet do Toulouse jsme zakončili návštěvou představením Contemporary Dance a taktéž večerní taneční školou v ulicích města. Plni zážitků jsme byli připraveni na další tréning a obrovskou výzvu v podobě spojení všech doposavaď trénovaných částí a to divadla, tance a zpěvu ve starém francouzském jazyce. Toto číslo jsme pak představili především dětskému publiku na festivalu v Castillion, kde jsme si mimo jiné užili piknik s výhledem na celé městečko, které obklopují zasněžené hory.

Posledním bodem našeho programu byla příprava workshopu pro francouzské děti z místní školy. I přes jazykovou bariéru bylo vidět v očích dětí nadšení z mezinárodního prostředí a taktéž z námi připravených aktivit, které se týkali tance, divadla či zpěvu.

No a jak jsme po tak náročném tréningu trávili večery? No přeci poznáváním ostatních kultur. Každý večer byl věnovaný jednomu státu, který připravil typické jídlo, tanec, video či zábavný kvíz, o kreativní nápady nebyla nouze. Přesně v tuto chvíli každý zapomeň na odřeniny a modřiny z tréningů a užíval si příjemné pohody francouzského venkova s úžasnou bandou pozitivních a akčních lidí.

Tohle nebyl první projekt na kterém jsem byla, ale s naprosto čistým srdcem mohu říct, že se jednalo o ten naprosto nejlepší. Pokud máte zájem se vzdělávat ve velmi kreativním a pohodovém prostředí, tak určitě vyjeďte na nějaký projekt organizovaný asociací SOLAFRIKA.

                                                                                                                                                                                        Monika Lazarová

 

Možná se ti bude líbit