Empowering Myself — Portugalsko

single-image

Termín konání: 24. listopad — 3. prosinec 2020

Místo konání: Covilhã, Portugalsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack. 

Hostitelská organizace: Vineyard Youth

Věkový limit pro účastníky: 18-30

Věkový limit pro group leadera: 18+

Účastnící-se země:  Portugal, Czech Republic, Romania, Slovakia, Spain

Účastníci českého týmu: Kristýna (GL), Lukáš, Miloslava, Héloïse, Aneta

Report z projektu:

Poslední týden v listopadu se naskytla pěti českým účastníkům skvělá příležitost na velmi potřebný útěk z každodenní koronavirové reality tohoto roku. Většina z nás se přihlásila na poslední chvíli, o to větší radost jsme však měli, když nás na projekt Empower Myself v portugalských horách Serra da Estrela vybrali. Český tým se spolu setkal ještě v Lisabonu a od první chvíle, co jsme se viděli, panovala dobrá nálada.

Se španělským, srbským, slovenským a rumunským týmem jsme se seznámili ještě před tím, než nás společně autobus vyvezl horskými serpentinami až do hostelu, kde jsme strávili báječných deset dní. Nejvíce jsme si však porozuměli se Slováky, od začátku až do konce jsme tvořili dobrou partu, navzájem si sami sebe dobírali, dělali si srandu ze stereotypů, které o sobě naše národy mají a dozvídali se, v čem se vlastně lišíme.

Hlavní téma projektu bylo podnikání a první dny přednášek a workshopů se nám zdály poněkud náročné. Náš hostel obklopovala bílá mlha a my jsme až do třetího dne neměli tušení, na jakém místě se vlastně vůbec nacházíme. Navíc se Portugalcům nedařilo uvnitř udržovat přijatelnou pokojovou teplotu, takže bundy jsme skoro nesundali. Nic z toho nám ale zážitek nezkazilo, i tak jsme se pořád smáli a i přesto, že jsme u všech aktivit nosili roušky, jsme se perfektně odreagovali od situace ve světě a vytvořili si takovou vlastní bezpečnou bublinu.

Naším hlavním úkolem na projektu bylo vytvořit v týmech podnikatelský plán, který by šel realizovat ve venkovských oblastech. Některé týmy se do plánování ponořily více, některé méně. Výsledkem však byly většinou skutečně dobré nápady, které jen čekají na to, až je někdo uskuteční. Na téma podnikání jsme se dočkali i přednášky od podnikatele, naši vedoucí nás rovněž zahrnuli spoustou užitečných informací k tomu, jak začít se svým vlastním podnikáním. Pokud by někdo chtěl opravdu začít podnikat, tak asi není lepší chvíle, než po podobném projektu, protože všichni jsme na konci byli tak nějak podnikatelsky naladění a nadšení z toho, co se nám za těch pár dní podařilo vymyslet.

Na žádné výměně mládeže nesmí chybět intercultural nights a představení místní kultury. My jsme tentokrát měli příležitost se zúčastnit ochutnávání portugalského vína, viděli jsme, jak se vaří pravá španělská paella a navštívili jsme lokální farmářský trh na nejvyšším bodu kontinentálního Portugalska. Českou kulturu jsme se snažili prezentovat s naším pověstným humorem a neodolatelnými sladkostmi. A jak jsme se den za dnem skvěle bavili, ani jsme si nevšimli, že už se projekt nachýlil ke svému konci.

Loučení nebylo nijak dramatické, dokonce nikdo ani nebrečel. Věděli jsme totiž, že se neloučíme na dlouho. Už teď máme v plánu spolu strávit Silvestra, vyjet na další projekt nebo uspořádat společný večírek, až se situace s koronavirem zlepší. A i takové výměny Erasmus plus mohou být, můžete najít přátele na celý život.

                                                                                                                                Lukáš 

Možná se ti bude líbit