Young Entrepreneurs, Strong Societies — Turecko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Nevşehir, Turecko

Termín konání: 23.—29. duben 2023

Český tým: Taher Kebab (GL), Otakar Sedlák, Patrik Rázga, Natálie Morozjuková, Kateřina Šťastná, Aneta Pospíšilová, Klára Horová

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Cappadocia Youth Volunteers

Report z projektu:

Youth Exchange projekt s názvem „Young Entrepreneurs, Strong Societies“ se konal v Nevşehiru, v Kapadokyi v datu 23.4. – 29.4. 2023. Bylo nás celkem 35 účastníků z 5 zemí, a to z Česka, Polska, Litvy, Rumunska a pořádajícího Turecka. Projekt měl za cíl podpořit podnikání mezi mladými lidmi. 

Během projektu jsme navštívili místní obdobu úřadu práce, centrum veřejného vzdělání a centrum pro mládež. Tato návštěva nám umožnila lépe poznat situaci na trhu práce a vzdělávací a sociální systém v Turecku. Zejména poslední zmíněná instituce byla velmi zajímavá a myslím si, že něco takového v Česku chybí. Kromě toho jsme měli také možnost vyjet na výlet do okolních měst, jelikož Kapadokya je známá turistická destinace s mnoha krásnými místy. 

Jeden společný výlet se konal do města Göreme, které je známo svými skalními městy a útvary. Tento výlet byl velmi zajímavý a krásný, a umožnil nám lepší poznání tureckého kulturního dědictví a jeho přírodních krás. Jiný den jsme procházeli Nevşehir, kde jsme byli ubytováni, a během tohoto výletu jsme navštívili místní hrádek a podzemní městečko. 

Během projektu jsme měli také možnost seznámit se s tureckou kulturou a kuchyní. Turečtí účastníci byli velmi nadšení a ochotní nám sdílet informace o své zemi. Kuchyni jsme poznávali v restauraci poblíž hotelu, kde jsme měli zařízené obědy a večeře. Turecká kuchyně je velmi chutná, ale přišlo mi, že se pořád dokola točily obdoby tří až čtyř různých pokrmů – každopádně jsme si ji i tak užili (zejména pak chilli papričky a ajran). Také jsme si skoro vybudovali závislost na čaji a na sladkém, obojím nás hostili na všech místech, která jsme navštívili. Turecký čaj mi bude opravdu chybět. 

Celkově byl projekt „Young Entrepreneurs, Strong Societies“ velmi úspěšný a plný zajímavých zážitků. Pořadatelský tým byl očividně zkušený a měl dobře zvládnutou organizaci. Všichni účastníci se aktivně podíleli na programech, což také přispělo k dobré atmosféře a pohodě na projektu. Tento projekt nám umožnil lépe poznat tureckou kulturu a nahlédnout na trh práce z jiné perspektivy. Doufáme, že se nám podaří v budoucnu navázat další spolupráci s našimi novými přáteli z různých zemí. Kdo ví, třeba díky projektu v budoucnu vznikne nová nadnárodní česko-polsko-litevsko-rumunsko-turecká společnost.

Otakar Sedlák

Možná se ti bude líbit