Young Entrepreneurs, Strong Societies — Turecko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Nevşehir, Turecko

Termín konání: 23.—29. duben 2023

Počet volných míst: 6 účastníků (ve věku 18—25 let) + 1 group leader (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pozor – na tento projekt je přihlašování možné jen pokud jste občanem ČR či držitelem platného povolení k pobytu na území ČR.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Na tomto projektu si organizátoři/hostitelská organizace bude z reimbursementu cest. nákladů strhávat €15 účastnický poplatek/účastník.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Turecka na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: Cappadocia Youth Volunteers

Popis projektu:

Partner countries for our project will be Lithuania, Poland, Romania, Czech Republic and Turkey. Seven participants, including group leaders, from partner countries will come to project venue to attend our project. The project will be implemented between 23rd April—29th April 2023 (6 nights) including travel days.

As an Erasmus+ Youth Exchange project, our topic is related to Youth Employment and Unemployment. Via project activities we want to raise awareness among young people to discover their potential. We aim our participants to learn how to apply for a job, how to be a good worker, how to find a job according to their skills. We will organize visits to the organizations which are responsible for young people to be employed. Thanks to group works the participants will improve their personal skills and their creativity.

For dissemination, local press will be invited to the project and information about what Erasmus+ will be given. In addition, local authorities will be visited and asked for their supports for our project topic. There will be indoor and outdoor activities in our project. We will do workshops, group-works, pair-works and we will use non-formal education techniques. Thus, all the participants will be active and will enjoy the project activities. There will be cultural nights to get to know the different cultures and different people.

All project activities are prepared after the negotiations with our project partners. Duties and responsibilities of partner organizations and participants are decided, too. Participants are going to have meetings in their countries with their group leaders and will come to project venue with all the information and preparations.

Also, every organization will do preparations to present their country and culture. Within this scope, there will be presentations, dances, contests and also held cultural events. Also, thanks to the city tour, participants are going to get information about our country and city. They also will be informed about Erasmus+, National Agency and Youthpass.

The Project’s long-term outcomes are to help young young people to be employed according to their skills. New project ideas, long term friendships and turning participants into a culture and tourism ambassadors are the other aims. We will organize workshops, lectures, group-works, pair-works and social activities besides indoor and outdoor activities.

Možná se ti bude líbit