Environment Education for Young Generation — Portugalsko

single-image

Program: ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Figueira da Foz, Portugalsko

Termín konání: 10.—17. květen 2022

Pro více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack. 

Hostitelská organizace: Bonae Spei

Český tým: Veronika Římanová (GL), Anděla Matějková, Anna Novotná, Alžběta Oswaldová, Patricie Gorylová

Report z projektu:

Projekt Environment education for young generation se konal v malebném městečku Figueira da Foz, kde jsme byli ubytováni v moderně zařízeném hotelu. Celý projekt byl v režii mládežnické organizace Bonae Spei v čele s koordinátorem Miguelem Barrosem a dalšími třemi vedoucími, kteří nám každý den připravovali program. Projekt, jehož hlavním tématem byla ochrana životního prostředí, trval týden (10. -17. 5. 2022).

Tohoto projektu se zúčastnili týmy z Rumunska, Srbska, Španělska a České republiky. Už na první pohled je vidět, že rozdíly mezi těmito zeměmi byly veliké, ale díky tomu jsme se dozvěděli něco o jiné kultuře a o jejich situaci životního prostředí. 

Seznámili jsme se již první den. Druhý den jsme naše vztahy ještě více prohloubili. Pro důkladné poznání města nám portugalští vedoucí připravili hru s GPS souřadnicemi, podle kterých jsme hledali nejzajímavější místa ve městě. Po hodinovém bloudění jsme vzájemná pouta mezi námi upevnili ještě silněji. V následujících dnech jsme pracovali v menších týmech.

Od prvního dne jsme vyráběli prezentace o určitých tématech, např.: o uhlíkové stopě, nadměrném používání plastů, udržitelném životě, elektrické energii nebo o tom proč být veganem. Veškerá témata byla probrána do detailu. Sami jsme si vypočítali, kolik kilo uhlíkové stopy denně vyprodukujeme. Kolik planet bychom potřebovali, kdyby se jako my chovali i ostatní. Šokující čísla nás přesvědčili o tom, že je potřeba se i nadále o toto téma zajímat a získané informace šířit dál. Také jsme si zdokonalili naše dovednosti s používáním nových digitálních programů. Několikrát jsme si vyzkoušeli prezentaci našeho projektu či kampaně v anglickém jazyce před ostatními. 

Každý den po dopoledním programu následoval tříchodový oběd a sangria pro lepší náladu. Po odpoledním klidu, při kterém jsme si všichni užili čas společně strávený na pláži, následoval program odpolední. Ten byl obohacen o spoustu her a nikdy nechyběl kvíz na kahootu. Dokonce jsme si zahráli i na soud, dvě politické strany hájili svůj názor na určité téma a nakonec soudce rozhodl, který návrh byl lepší a který podpoří. 

V pátek odpoledne jsme program vynechali a vyrazili na výlet do Coimbry – město s nejstarší právnickou univerzitou. Ale ani v sobotu jsme nezůstali v hotelu, vyrazili jsme na výlet do nedalekých hor, kde jsme si prohlédli z ptačí perspektivy pobřeží Portugalska. Aby měl náš výlet větší smysl, vzali jsme s sebou pytle s rukavicemi a posbírali odpadky, které jsme cestou našli. Během dvou hodin jsme naplnili hned několik pytlů. Odměnou za dokonale uklizenou část přírody, nám byla vynikající pizza. 

V programu samozřejmě nechyběly ani mezinárodní noci. Český tým představil národní pochutiny již druhý den společně se Srby. Následující den se předvedli Španělé a Rumuni, vše poslední den ve velkém stylu zakončili Portugalci.

Každý účastník si z projektu odnesl spoustu nových informací, youthpass, nespočet zážitků a mnoho nových kamarádů z celého světa.

                                                                                                                     Anděla Matějková

Možná se ti bude líbit