Sport is a Way of Life – Bulharsko

single-image

Termín konání: 6.-15. květen 2016

Místo konání: Berkovitsa, Bulharsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack.

Účastníci: Dominika Csepcsarová Jan Hřivna Tomáš Potštejnský Rudolf Daniel

Group leader: Martin Paško 

Účastnící se země: Bulharsko, ČR, Rumunsko, Španělsko, Makedonie, Turkey, Maďarsko, Polsko

Hostitelská organizace: Aropno

Report z projektu: 

Výměna mládeže s názvem „Sport is a Way of Life“ se konala v první polovině května v bulharském městečku Berkovitsa.

Česká skupinka se sešla první den projektu v Sofii, aby se spolu s dalšími účastníky dopravila právě do Berkovitsy vzdálené asi 2 hodiny jízdy od hlavního města. Hned v Sofii nebyla o první zážitky nouze, protože si bulharská policie vyhlédla kvůli „podezřelému“ chování jednoho českého účastníka a začala se zajímat o to, jestli pašujeme nějaké drogy. Poté, co jiný člen české skupinky zavtipkoval, že drogy vezeme, jsme už málem jeli na policejní stanici:-). To se naštěstí nestalo a mohli jsme pokračovat v cestě. Někteří účastníci projektu měli už méně štěstí, třeba jedna Polka se musela vracet domů z maďarsko-rumunských hranic poté, co si doma zapomněla občanský průkaz i pas, a na projekt přijela se 4denním zpožděním.

Úkolem projektu bylo motivovat mladé lidi ke sportu, program se tedy nesl v duchu přednášek o zdravém životním stylu, tvořili jsme prezentace o tom, jak to s touto problematikou vypadá v jednotlivých zemích a jak by se situace dala zlepšit. Nesměla chybět ani praktická část, podnikali jsme hlavně výlety do přírody. Vzhledem k poloze města (všude kolem samé hory) jsme očekávali více vysokohorské turistiky, místo toho jsme spíše bloudili po lesích, což byl ovšem někdy také pořádný adrenalin:-) Součástí programu byly i každodenní rozcvičky o půl deváté ráno, které však byly nepovinné a den co den na ně chodilo čím dál tím méně lidí, proto je otázkou, jestli byl cíl projektu vlastně splněn:-) Jeden den jsme sportovali i se studenty místní střední školy, což byla pro všechny určitě zajímavá zkušenost. To, že místní suverénně převálcovali mezinárodní skupinku, radši nebudu příliš zdůrazňovat:-). Nechyběly ani klasické mezinárodní večery s prezentací zúčastněných států, což jistě pomohlo k utužení skvělého kolektivu, který se v Bulharsku sešel.

Na závěr bych snad jen dodala, že 10 dní strávených v bulharských horách bylo pro mě (a věřím, že i pro ostatní účastníky) plný skvělých zážitků, nových přátelství a hezkých míst. A taky už nepoužívám výtah, ale chodím pěšky:-). Tímto bych také chtěla poděkovat EYCB za zprostředkování projektu a pomoc při zařizování.

 

Dominika Csepcsarová 

Možná se ti bude líbit