gREenhoUSE – Itálie

single-image

Termín konání: 24. srpen – 1. září 2017

Místo konání: Altamura, Itálie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím přečtete si infopack a rozpis denních aktivit. Omrkněte taky projektovou foto-galerii a materiály z tohoto projektu zde

Účastníci: Jakub Janata, Marek Tuček, Tereza Matoušová, Dagmar Šudíková, Petra Zemaníková

Group leader: Jiří Gurth Jarkovský 

Hostitelská organizace: Ri-puliamoci

Účastníci se země: ČR, Itálie, Řecko, Maďarsko, Litva

Report z projektu: 

Projekt gREenhoUSE zaměřený na životní prostředí, byl prvním projektem italské organizace Ri-Puliamoci a konal se nedaleko Altamury ve dnech od 24. 8. do 1. 9. 2017. Šestičlenný český tým se potkal už na letišti v Praze a pod vedením Group leadera Jiřího odlétal do Bari v dopoledních hodinách. V 6 večer jsme se pak v Bari setkali s organizátory a dalšími účastníky a společně jsme vyrazili do místa projektu.

První projektový den byl zasvěcený vytváření pravidel, seznamovacím hrám a informacím o programu Erasmus+. V rámci diskuze jsme měli možnost vyjádřit svůj názor na přínosnost tohoto programu nebo na to zda by měl být povinný pro všechny studenty. Rozdělili jsme se také do mezinárodních skupin, ve kterých jsme každý den hodnotili jídlo, organizaci a další věci související s projektem. Výměny mládeže se účastnilo 30 lidí, takže už na konci prvního dne jsme znali většinu jmen, což přispělo k mnohem lepší atmosféře. 

Druhý den už jsme se začali naplno věnovat otázkám životního prostředí a začali jsme se zaměřovat na hlavní cíl projektu, což bylo postavení skleníku z plastových lahví. Ještě předtím jsme ale pojali toto téma trochu kreativně a měli jsme za úkol sehrát ve skupinách stínové divadlo na téma různých typů znečištění. 

Následující den už jsme začali pracovat na samotném „greenhousu“, rozdělili jsme se na tři skupiny, jedna měla za úkol samotnou výstavbu, druhá dekoraci a třetí mediální stránku věci (fotky, videa). Po dvou dnech vytrvalé práce na výstavbě domu, jsme byli odměneni výletem do Altamury a do kouzelného městečka Matera. Všichni jsme si moc užili procházky italskými uličky, italské kavárny a náhodné konverzaci s kolemjdoucími. 

V posledních dnech se nám podařilo dokončit Greenhouse, který byl výsledkem skvělé práce, každého jednotlivého člena projektu a hlavně výborné organizace celé stavby. Věnovali jsme se zhodnocení celého projektu, rozebírali jsme náš osobní progres, a vzhledem k tomu, že to byl pro organizaci první projekt, tak jsme i diskutovali o tom, co by se dalo v budoucnu zlepšit. 

Osobně pro mě byl projekt obrovským přínosem, poznal jsem mnoho velice inspirativních lidí a hodně jsem rozšířil znalosti v oblasti životního prostředí.

                                                                                                                                                                                              Jakub Janata

Možná se ti bude líbit