Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Místo konání: Marmaris, Turecko
Termín konání: 9.—17. duben 2022.
Pro více informací si důkladně přečtěte info-pack.
Hostitelská organizace: Equal Youth Workers
Účastnící-se země: Turecko, Německo, ČR, Albánie, Itálie, Polsko, Litva, Rumunsko, Španělsko, Ukrajina
Český tým: Lucie Dušková, Martina Kvapilová, Zita Kučerová, Martina Kyselá, Michal Šťastný
Report z projektu:
V termínu 9. – 17.4. 2022 se 5 pracovníků s mládeží z ČR zúčastnilo tréninkového kurzu Erasmus+ s názvem „Rovné příležitosti v práci s mládeží“. Tréninkový kurz proběhl v nádherném hotelu v tureckém Marmarisu. Hotel nám poskytl výborné podmínky pro realizaci projektu a zároveň i umožnil odpočinek a relaxaci v rámci volných chvil u bazénu či ve wellness. Kvalita jídla byla na špičkové úrovni, výběr byl nepřeberný. Do projektu bylo zahrnuto více jak 30 aktivních pracovníků s mládeží z 8 různých zemí. Tréninkovým kurzem vedli tři zkušení školitelé z Turecka – pracovníci s mládeží, kteří jsou aktivní jak v lokálních mládežnických aktivitách realizovaných v Turecku, tak i na mezinárodní úrovni.
Nejprve přišlo na řadu vzájemné seznámení a byly diskutovány cíle našeho tréninkového kurzu. Následně nám byl představen koncept projektů pod hlavičkou Erasmus+ a možné metody vzdělávání. Nechyběl ani NGO market a teambuildingové aktivity. Poté jsme se již vrhli na samotné téma tohoto kurzu, a to otázku zajištění rovných příležitostí při práci s mládeží. V mezinárodních týmech jsme si vyzkoušeli navrhnout workshop a vytvořit vlastní projekt s ohledem na všechny aspekty, se kterými si musí pracovník s mládeží od samotného začátku poradit. Některé navržené projekty se pokusíme v blízké budoucnosti skutečně zrealizovat.
Nechyběla ani tradiční intercultural night, během které se prezentovaly účastněné země s pochutinami i alkoholickými nápoji specifickými právě pro danou kulturu. Během celého večera se zpívalo a tančilo, každá země nás naučila svůj národní tanec. Všechny země si s přípravou večera daly opravdu záležet a večer se nadmíru vydařil.
V rámci volného dne jsme se dohodli na společném lodním výletě, loď nás vzala na okružní cestu kolem krásných pláží Marmarisu, celodenní výlet a spousta zábavy na lodi i ve vodě utužila skupinu ještě více. Stejně tak i naše společné večery v ulicích Marmarisu.
6. den projektu pro nás organizátoři uspořádali field trip do krajského města místního regionu, Muğly. Zde jsme měli možnost navštívit Mezinárodní mládežnické centrum, nahlédnout do jeho fungování a setkat se a pohovořit s ředitelem tohoto centra. Návštěva pro nás byla velmi obohacující, neb turecký koncept Youth Center není ve všech zemích běžnou praxí. V rámci odpoledního programu jsme byli pozváni na tradiční oběd a měli jedinečnou příležitost setkat se se starostou města. Poté jsme byli představeni místní neziskové organizaci Muğla Engelliler Derneği, která se specializuje na práci s lidmi s tělesným i mentálním postižením. Společnými aktivitami jsme podpořili jejich integraci. Klienti této neziskové organizace velmi kladně hodnotili naši návštěvu a předali nám spoustu pozitivní energie. Náš den byl zakončen návštěvou Akyaky, malebné přímořské vesničky, kde jsme se na malé loďce pluli po řece s průzračnou vodou a bohatou faunou a flórou.
O naší návštěvě Muğly informoval i článek zde: https://www.muglayenigun.com/baskan-gumus-engelli-bireylerin-sosyal-yasam-icinde-yer-almalari-icin-calisiyoruz/
Turecko je nádherné země, stejně tak krásné jsou i vzpomínky, které si odnášíme spolu s novými přátelstvími. Závěrem chceme poděkovat pořádající organizaci za veškerou práci na tomto tréninkovém kurzu. Děkujeme za vytvoření prostoru pro osobní rozvoj, sdílení zkušeností, prohloubení našich dovedností a znalostí v daném tématu a v neposlední řadě za možnost networkingu. Také děkujeme EYCB za zprostředkování této příležitosti, která pro nás moc znamenala.
Zita Kučerová