Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Termín konání: 23.—30. červenec 2021
Místo konání: Aldeia de São Sebastião, Portugalsko
Prosím důkladně si přečtete info-pack.
Hostitelská organizace: Youth Projects Aldeia S. Sebastião
Účastnící-se země: Portugalsko, ČR, Rumunsko, Itálie, Španělsko
Český tým: František Zeman (GL), Daniel Lastič, Andrea Škucová, Adéla Škorpilová, Jakub Eremiáš
Report z projektu:
Do Portugalska se český tým dopravil letecky, s přistáním v Lisabonu, přičemž někteří členové přicestovali o den dříve a v Lisabonu strávili noc. Jeden z členů zase naopak zůstal po projektu v Lisabonu o dva dny déle. Doprava z Lisabonu do vesnice Aldeia byla zajištěna organizátory pro všechny privátním autobusem, který nás vyzvedl na letišti a na konci projektu na stejném místě vysadil.
Ubytování bylo zajištěno v několika chatkách pro 5 lidí a též několika zděných apartmánech. Každá ubytovací jednotka měla vlastní sociální zařízení a některé dokonce i kuchyňku. Celý areál byl pokryt wi-fi sítí. Stravování a program probíhalo v separátní budově, ve které byly kanceláře organizace, kuchyně, jídelna a kinosál/divadlo.
Teplá strava byla zajištěna dvakrát denně, se studenou snídaní a dvěma coffee breaky a měli jsme možnost zkusit některá typická portugalská jídla. Ke každému teplému jídlu byla též podávána polévka žluté barvy.
Vybavení areálu bylo výborné a považuji ho za jeden z highlightů tohoto projektu. Účastníci měli k dispozici bazén, minigolf, lezeckou stěnu, volejbalové hřiště, tenisový kurt, fotbalové hřiště, ping-pong, stolní fotbal a také lodě a jízdní kola na půjčení. Vybavení bylo též hojně využíváno během programu. Jeden den byl celý věnován sportu, dopoledne v areálu a odpoledne se na lodích sjížděla nedaleká řeka. Jiný den byl zase celý věnován výletu do pevnosti Almeida a do muzea holocaustu.
Co se týče samotného programu, probíhal většinou v divadle/kinosálu v hlavní budově. Každé ráno se začínalo energizerem. První den byl zaměřený především na seznamování se, teambuilding, seznamování se s pravidly a vybavením, které areál nabízí. Následnující dny se jednalo většinou o diskuze/workshopy, zaměřené především na problematiku genderové nerovnosti. Účastníci sdíleli své zkušenosti se zmíněnými problémy a přemýšleli nad důvody a možnými řešeními. Výstupem některých sessions byly plakáty, letáky či audiovizuální materiály. Většina večerů patřila interkulturním nocím, během kterých byl organizátory zajištěn i DJ.
Volný čas byl pro účastníky vymezen dvě hodiny po obědě a tři hodiny před večeří, především abychom měli čas na individuální využívání veškerého vybavení, které areál poskytoval. Česká skupinka tohoto hojně využívala, několikrát jsme si zapůjčili sportovní vybavení a jeli například na výlet na kolech, hráli volejbal nebo tenis, šli se koupat do bazénu.
Projekt velmi pozitivně. Spolehlivá hostující organizace, výborné zázemí, skvěle připravený program, výborná atmosféra, projektová trička, která jsou skvělým suvenýrem. Neváhal bych se do Aldeii vrátit na další projekt.