Don’t Worry, Be Happy! – Portugalsko

single-image

Termín konání: 23.-30. říjen 2015

Místo konání: Arrouquelas, Portugalsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack.

Účastníci: Eva Janečková, Radek Malý

Hostitelská organizaceH2O

Účastnící se země: Portugalsko, Slovensko, Španělsko, Estonsko, Francie, Lotyšsko, Malta, Polsko, ČR, Norsko, Litva, Kypr, Maďarsko, Nizozemí, Chorvatsko, Irsko

Report z projektu:

V říjnu 2015 jsem měl možnost se zúčastnit tréninkového kurzu s tématem o nezaměstnanosti mládeže v Portugalsku pořádaného organizací H2O. Pro tento kurz jsem byl vybrán společně s Evou, dobrovolnicí v naší vysílající organizaci Evropské centrum mládeže Břeclav. Kurz se konal 23.10.-30.10.2015 v malé vesnici Arrouquelas (vzdáleném od Lisabonu asi 80 km) a nedalekém městečku Rio Maior.

Příjezdový večer nás čekali organizátoři s úvodním slovem a večeří v Arrouquelaské klubovně, tedy domovském sídle organizace H2O, která má velkou zásluhu na rozvoji kultury a sportu v oblasti. Do Arrouquelasu jsme se vrátili i následující den, který jsme strávili seznamovacími a teambuildingovými aktivitami a mezinárodním večerem, který byl velmi bohatý, neboť se účastnilo 30 lidí z Portugalska, Slovenska, Španělska, Francie, Lotyšska, Malty, Polska, České Republiky, Norska, Litvy, Kypru, Maďarska, Nizozemí, Chorvatska a Irska.

Další den jsme strávili v Salinas, místě, kde se získává sůl odpařováním vody z místní podzemní řeky. Během prvních sezení jsme sdíleli s ostatními účastníky své zkušenosti s nezaměstnaností ve svých zemích a také svých lokálních komunitách. V dalších dnech jsme již rozvíjeli diskusi o příčinách nezaměstnanosti, jejích mikro a makro překážkách, a také jak jako pracovníci s mládeží můžeme pomoci nezaměstnaným sociálně vyloučeným lidem zlepšit své postavení na trhu práce – to jsme se již scházeli v městské knihovně v Rio Maior (kde jsme též celý týden bydleli v útulném hostelu). Každý večer jsme strávili v místní restauraci a přilehlém baru s kulečníkem a šipkami.
Kurz byl zakončen slavnostní večeří, které se účastnili lidé mající zásluhu na rozvoji oblasti Rio Maior a také prezident portugalské národní agentury.

Vedle projektu jsme též strávili pěkné chvíle v Lisabonu, zejména ve čtvrti Belém.
Jsem rád, že jsem se projektu mohl zúčastnit, neboť mi pomohl nejen se dozvědět něco nového, ale též poznat nové kamarády a pracovní partnery.

Můj dík patří mé vysílající organizaci EYCB, se kterou je radost spolupracovat, a její koordinátorce Janě Parolkové, a také pořádající organizaci H2O, zejména jejímu prezidentovi, Alexandremu Jacintovi, a velké dobrovolnici, bez které by to nešlo, Ines Piao.

 

Radek Malý

Možná se ti bude líbit