EuroAnima — Polsko

single-image

Termín konání: 10.-19. prosinec 2018

Místo konání: Szczawnica, Polsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: Tréninkový kurz

Přečtete si basic infoinfo-pack

Účastníci: Martin Zeman, Martin Žaba

Hostitelská organizace: My Dreams Come True Association – MMS

Účastnící se země: Greece, Latvia, Romania, Bulgaria, Macedonia, Italy, CR, Slovakia, Spain

Účastnický poplatek (vybírají si ho samotní organizátoři): €30/účastník

Report z projektu: 

   Tréninkový kurz EuroAnima 2018 se konal v malebném městečku Szczawnica v Polsku na hranicích se Slovenskem. Většina účastníků zvolila cestu přes Krakow, takže se nám podařilo sejít již před začátkem samotného kurzu. Pomocí vytvořené skupiny na Facebooku jsme se domluvili a naplánovali společnou večeři v Krakowě. Poznal jsem tedy čtyři účastníky už před začátkem kurzu a další den před cestou do Szczawnice jsme prozkoumávali krásy Krakowa společně.

   První den kurzu byl příjezdový a organizátoři s námi počítali na večeri. Ubytovali jsme se a na informační schůzce po večeři nám byl sdělen rozvrh a praktické informace. Další den se začínalo naostro.

    První aktivity byly zaměřené na představení účastníků a zapamatování jejich jmen. Zapamatovávací hry byly průběžně opakované první polovinu kurzu, neboť nových tváří bylo kolem třiceti. Cílem tohoto kurzu bylo naučit nás základy animace, storytellingu a jejich možné využití ve vzdělávání. Lektoři se rozhodli zaměřit na tzv. stop-motion animaci, neboť chtěli, abychom na kurzu pracovali rukama a neseděli u počítaců, jak je tomu při práci s digitální animací. Teoretické přednášky a praktické cvičení byly vyvážené zhruba stejnoměrně.

   Teorie se týkala například začátečnických chyb. Následovaly ukázky způsobů animace, výběr nejvynalezávějších animací, představení animačního softwaru a seznámení s ním. Součástí teorie byl i storytelling. Jednalo se o základní principy psaní příběhu (styly vypravování, zápletek, rozuzlení), tvorby charakteru (jak vymyslet zajímavý charakter, oživit ho, dát mu důvěryhodnost,…)

   V praktických workshopech jsme testovali získané znalosti. Zkoušeli jsme si vytvořit vlastní charaktery z plastelíny, nakreslit prostředí do filmu, synchronizovat pohyby rtů postav při mluvě,… Lektoři nás učili kreslit realistické pohyby postav například při pohybu anebo posunování těžkých břemen. Všechno bylo cvičení, které jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli sami za sebe pod dohledem lektorů a jejich rad.

   Všechna tyto cvičení vyústila ve finální projekt posledních dnů. Byli jsme rozděleni do skupin a  museli jsme vytvořit vlastní animaci. My jsme si jako team vybrali problematiku znečišťování planety. Hlavni animaci jsme zvládli dříve než jsme čekali, tak jsme zbylý čas věnovali vylepšování. Zkusili jsme si přitom co nejvíce různorodých metod. Nakonec jsme byli všichni s výsledkem spokojeni a užili jsme si přitom více zábavy, než jsme očekávali na začátku.

  Tohle byl můj vůbec první tréninkový kurz, takže jsem první dny byl nervózní. Ale to se časem poddalo. Daleko to předčilo moje očekávání. Naučili jsme se všechny potřebné základy pro animaci. Teď už je na každém účastníkovi, jak je využije. Navíc máme za přátele zkušené lektory, kteří jsou ochotni nám i po skončení kurzu poskytnout další rady a připomínky, protože jsou zapálení pro věc a neberou to pouze jako svoji práci. Procvičil jsem si angličtinu, poznal kus další země. Program a volný čas byl vyvážený. Po večerech jsme si povídali, tancovali a hráli deskové hry. Jeden den jsme měli dopoledne volno a mohli se podívat po okolí. Jedni to využili výletem lanovkou na vyhlídku. Druzí se vydali ochutnat místní prameny, navštívit jedinečné inhalatorium anebo se zkrátka procházet městem po promenádě.

   Potkal jsem spoustu nových přátel a věřím, že jsem je neviděl naposledy! Všichni bez vyjímky byli přátelští a kreativní lidé. Z kurzu jsem se vrátil inspirovaný a motivovaný udělat si vlastní animaci. Nevrátil jsem se ale namotivovaný pouze na animaci. Vlastně jsem se vrátil namotivovaný k jakékoliv kreativní činnosti, kterou jsem sice dříve dělal, ale poslední dobou zanedbával. Podobnou zkušenost bych všem jednoznačně doporučil. První dny budou možná skrze trému a stud poněkud těžší, ale to přejde. Výsledné pocity a zážitky navíc mnohonásobně předčí!

Martin Žaba

Možná se ti bude líbit