EU to Green or not to Green — Německo a Belgie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Garlstedt, Osterholz-Scharmbeck, Německo & Brusel, Belgie

Termín konání: 5.—15. květen 2023

Přípravné předprojektové setkání zástupců národních skupin (online): 22.—23. březen 2023. Toto setkání proběhne online, vždy v dopoledních hodinách a bude trvat 1.5h—2h/den. Tohoto setkání se za ČR zúčastní jeden zástupce za tým.

Počet volných míst: 6 účastníků (ve věku 18—30 let) +1 group leader (ve věku 18+) 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 10. března

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen fobčanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Německa (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Popis projektu:

V Garlstedtu v Německu se uskuteční výměna mládeže s názvem „EU To Green or Not To Green“, které se zúčastní 45 mladých lidí a group leadrů ze 6 různých evropských zemí: Řecka, Severní Makedonie, Chorvatska, Itálie, České republiky a Německa.

Tento projekt představuje již 5. ročník projektů realizovaných organizací NaturKultur se zaměřením na EU a mládež. Předchozí čtyři projekty „EU- to be or not to be“ (2017), „EU between benefits and challenges“ (2018) a „EU in good times and in bad“ (2020) a „EU: Should I stay or should I go“ (2021) byly vyhodnoceny jako úspěšné projekty samotnými účastníky, partnerskými organizacemi a všemi ostatními subjekty, které se na nich podílely.

Během naší výměny mládeže se vydáme na studijní návštěvu Bruselu, kde máme v plánu navštívit Evropskou komisi a Evropský parlament. Vedoucí skupin budou mít také za úkol zorganizovat během našeho pobytu v Bruselu setkání s politiky ze své země, což znamená, že každý národní tým by se měl setkat s politikem své země, který pracuje v instituci EU v Bruselu. V Bruselu strávíme 2 dny. Další informace o návštěvě Bruselu budou sděleny na online přípravném předprojektovém setkání.

První 2-3 noci strávíme v Garlstedtu, poté pojedeme všichni společně do Bruselu zajištěným autobusem, zůstaneme tam 2 dny a poté se opět všichni společně vrátíme autobusem, přičemž poslední 3-4 noci strávíme v Brémách. 

Cíle projektu:

  1. Zvyšování povědomí o životním prostředí mezi mladými Evropany, včetně většího povědomí o jeho znečišťování, recyklaci, obnovitelných zdrojích a ekologické stopě jednotlivců.
  2. Posílení aktivismu mládeže ve vztahu k otázkám životního prostředí. 
  3. Zvýšení politického povědomí mladých lidí a iniciace širšího dialogu a spolupráce s politiky v důležitých sociálních otázkách, včetně ochrany životního prostředí.
  4. Šíření evropských hodnot mezi mladými lidmi jako hlavních hodnot směřujících ke světlé budoucnosti celé Evropy.

Profil účastníků:

  1. 18-30 let, group leader 18+
  2. Obyvatel jedné ze zúčastněných zemí: Německo, Itálie, Chorvatsko, Řecko, Česká republika, Severní Makedonie.
  3. Účastníci nemusí mít dobrou znalost angličtiny, stačí jim velká ochota být součástí multikulturní skupiny.
  4. Předchozí zkušenosti s tématy EU nejsou vyžadovány, ale účastníci by měli projevit iniciativu pro učení se novým neformálním metodám a práci s ostatními mladými lidmi.
  5. Vedoucí skupiny by měl být starší 18 let se stabilní vazbou na vysílající organizaci a aktivním působením v ní, nejlépe pracovník s mládeží nebo alespoň zkušený člen.
  6. Všichni partneři by se měli snažit vytvořit genderově vyvážené týmy (4+3 včetně group leadrů).

Možná se ti bude líbit