EU to Green or not to Green — Německo a Belgie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Garlstedt, Osterholz-Scharmbeck, Německo & Brusel, Belgie

Termín konání: 5.—15. květen 2023

Přípravné předprojektové setkání zástupců národních skupin (online): 22.—23. březen 2023

Český tým: Martin Jančev (GL), Jakub Záboj, Martin Sochorec, Ondřej Štěpánek, Ester Zdislava Piáčková, Anna Anděla Jiráková, Daniel Havrda

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Report z projektu:

Projekt s názvem EU to Green or not to Green se konal v půvabném prostředí městečka Garlstedt, poblíž hanzovního města Brém. Skvělé atmosféře pomáhalo nádherné prostředí Kulturhausu, který se nachází mezi lesy a loukami. Ubytování bylo výborné, jídlo taky. Facilitators se o nás starali opravdu dobře, bylo pro ně důležité, aby se každý cítil komfortně, součástí skupiny a nebál se projevovat.

Projektu se zúčastnili mladí lidé ze všech koutů Evropy – z České republiky, Severní Makedonie, Německa, Řecka, Itálie a Chorvatska. Všichni jsme si opravdu rozuměli a spřátelili se. O radost, smích a nové zážitky opravdu nebylo nouze.

Program na tomto Erasmu měl enviromentální tématiku. Neformálním vzděláváním a společným sdílením jsme se učili nejen naši přírodu chránit, ale i co dělat v našich státech či komunitách, když nevnímají palčivou potřebu se o naši planetu starat. Aktivity byly různého rázu, občas jsme naslouchali prezentacím, často jsme se procházeli se po přírodě, povídali si, a hlavně jsme se učili novým věcem, dozvídali se potřebné informace, čerpali nové zkušenostmi a v neposlední řadě jsme vytvářeli nová přátelství.

Součástí Erasmu byl i výlet do Bruselu – do Evropského parlamentu a komise. Výlet to byl opravdu nezapomenutelný. Brusel nás přivítal s otevřenou náručí, my jej doslova prošmejdili, vyfotili spoustu fotek pro rodiče a samozřejmě jsme ochutnali belgickou čokoládu a vafle.

Návštěvy parlamentu i komise byli pro všechny dozajista neskutečně přínosné. Setkali jsme se zde se spoustou důležitých a vzdělaných lidí, všichni byli neskutečně zapálení a měli o nás, mladé lidi, opravdu zájem.

Ester Zdislava Piáčková

Možná se ti bude líbit