Outdoor for All — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Zakopane, Polsko

Termíny konání: 

  • 1. část- tréninkový kurz: 18.—26. září 2023. 
  • 2. část – seminář: 6.—12. listopad 2023 

Český tým: 4 účastníci na každé části 

Přečtete si info-pack.  

Hostitelská organizace: Fundacja Edukacyjno-Europejska

Report z tréninkového kurzu: 18.—26. září:

Tréninkový kurz, který se odehrával ve dnech 18.9 -26. 9 2023 v Polském městě Zakopané se nacházel v nádherném prostředí Vysokých Tater. Projekt zaštitovala polská organizace Fudacja Edukacyjno-Europejska. Zúčastnilo se celkem třicet účastníků a osm zemí a to: Polsko, Česká Republika, Albánie, Rumunsko, Itálie, Ukrajina, Jordánsko a Arménie. Vždy po třech až čtyřech účastnicích.

Projekt byl zacílen na outdoorové aktivity jako byl například paintball, yoga, výlety do hor nebo kurz přežití. V rámci aktivit jsme se také učili jak vymyslet a zorganizovat outdoorové aktivity pro mladé lidi v našich zemích a rozvíjeli svoje organizační a sociální dovednosti. Na místě jsme si také svoje nově nabyté dovednosti, měli možnost vyzkoušet na sobě navzájem. V rámci tohoto kurzu je potřeba vytvořit aktivitu, založenou na tom co jsme se naučili v Zakopané, a implementovat ji v komunitě v naší zemi. Za český tým se chystá venkovní aktivita, jejichž cílem je spojit české a zahraniční studenty v rámci integračního dne.

Vrcholem kurzu byl jednodenní výlet do Údolí Pěti Polských Jezer, kde jsme obdivovali místí přírodu. Kromě více než ideálního počasí se nám poštěstilo vidět i pár divokých lišek, které byli třešničkou na jinak dokonalém kurzu. 

Kateřina M.


Report ze semináře 6.—12. listopad:

Seminář projektu s názvem Outdoor for all se konal 6 – 12. 11 v Polsku, konkrétně v malebné horské vesničce Zakopané v krásném okolí Polských Tater. 
 
Celkem se projektu zúčastnilo kolem 30 lidí z 8 zemí, konkrétně Ukrajiny, Polska, Rumunska, Albánie, Itálie, Jordánska a Arménie. Vše zajišťovala skvělá facilitátorka Aga z polské organizace Fundacja Edukacyjno-Europejska. 
 
Jednalo se o poslední fázi projektu, který se skládal z tréninkového kurzu, lokální části a posledního semináře. Celý projekt se odehrával v nádherné chalupě na okraji města Zakopané s výhledem na hory. Ubytování bylo hezké a kvalitu završovalo velmi chutnou polskou kuchyní. Tréninkový kurz, který probíhal na konci září byl zaměřen primárně na aktivity venku. Účastníci se tak učili různé způsoby jak zapojit mládež do venkovních aktivit a celé to završil velký výlet právě do Polských Tater.
Samotný seminář konající se v listopadu už byl takovým teoretickým završením projektu. I vzhledem k počasí se konal výhradně uvnitř až na pár energiserů. Samotný program mohl působit trochu méně zábavně jelikož se jednalo o teorii, ale všechno to plně vynahrazovala parta super lidí, kteří se na projektu sešli. I přes velmi velké kulturní rozdíly a malý počet dní se stihla vytvořit velká pouta mezi jednotlivými lidmi a nakonec jsme se stali jednou super partou. 
 
Celý program byl spíše teoretický na téma vytváření outdoorových aktivit a jejich implementaci. 3 dny byly završeny velmi zajímavými kulturními večery, z nichž vypíchnout musím rozhodně polský večer, ve kterém nás navštívila polská folklórní kapela, která nám zařídila bohatý program na celou noc. 
 
Ačkoliv program mohl působit někdy méně zábavně, většina lidí si projekt užila a to hlavně díky super partě a díky super facilitátorce Agnežce, které bych tímto chtěl ještě znovu poděkovat za obrovskou snahu a velké srdce!
 
Petr

Možná se ti bude líbit