Datum konání: 14. – 23. 7. 2006
Místo konání: Kapfenberg – Rakousko
Pořadatel: Europazentrum Graz – Rakousko
Partneři: Itálie, Španělsko, Německo, Maďarsko, Turecko, Česká republika
Účastníci: Lukáš Zugar (group leader), Lucie Němečková, Martina Pšovská, Lilian Ensslin, Michal Žižlavský, Martin Žižlavský, Jakub Miklín, Michal Studýnka, Tomáš Havelka
Report:
Rakouský Kapfenberg se stal v teplých prázdninových dnech hostitelem Evropského summitu mládeže a výraznou měrou se na něm podílela i skupina studentů vyslaná břeclavským Gymnáziem ve složení Lukáš Zugar, Lucie Němečková, Michal Žižlavský, Martin Žižlavský, Jakub Miklín, Martina Pšovská, Michal Studýnka, Tomáš Havelka a Lilian Ensslin. V dnešní době už tradiční Evropský summit pořádaný Evropským centrem ve Štýrském Hradci se snaží přiblížit mladým lidem fungování samotné Unie, ale také pomoci navázat nová blízká přátelství mezi jednotlivými národy.
Summitu se zúčastnilo celkem šest výprav z členských zemí Evropské unie – Rakouska, Německa, Maďarska, Španělska, Itálie a České republiky a poprvé také výprava z kandidátské země – Turecka. Překvapivě právě s Turky si čeští studenti rozuměli asi nejlépe. „Ještě nikdy jsem s nikým z Turecka nemluvil a bylo to pro mě skvělé zjištění, že i lidé, kteří od nás žijí tak daleko, mají myšlení tak strašně podobné jako my. “ říká jeden z členů české výpravy Michal Studýnka. Hlavní náplní summitu byla simulace nejdůležitějších institucí Evropské unie. Reprezentanti jednotlivých zemí byli rozděleni do Evropské komise a Evropského parlamentu a zastoupena byla také média.
Oficiálním jazykem celého summitu byla angličtina. „Účast české výpravy můžeme označit asi jako za nejvýraznější. Snad jako jediné skupině se nám podařilo získat zástupce ve všech institucích a politických stranách a navíc jsme také obsadili křesla viceprezidenta Evropské komise a předsedů Evropské liberální strany, Evropské sociální demokracie a Evropských komunistů.“ říká Tomáš Havelka, který byl mimo jiné zvolen nejevropštějším účastníkem summitu“. Závěrečným produktem jednání se stala „Rezoluce Evropského parlamentu“, která má představit oficiálním institucím studentskou vizi Evropské unie v roce 2010. „S přihlédnutím na nedostatek času si myslím, že výsledná rezoluce je velkým úspěchem a důkazem dobré spolupráce všech zúčastněných.“ dodává Havelka. Rezoluci studenti oficiálně představili v rakouském parlamentu a na závěr ji předali rakouskému europoslanci Jörgu Leichtfriedovi, který ji představí také pravé Evropské komisi a zástupcům Evropského parlamentu. Co bylo ale nejdůležitější pro samotné účastníky summitu? „To, že jsme si udělali lepší náhled na Evropskou unii a také spoustu nových kamarádů.“ dodává další členů z české výpravy, Martina Pšovská.
Michal Žižlavský
Projektu jsme se zúčastnili ještě pod hlavičkou Gymnázia Břeclav.