Termín konání: 8.-16. září 2019
Místo konání: Maceira, Fornos de Algodres, Portugalsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Přečtete si infopack. Omrkněte také skupinu projektu a fotky v ní:
https://www.facebook.com/European-Photosynthesis-100387211363518
Účastníci: Aneta Daněčková, Lucie Sedláčková, Mia Kolínská, Hana Kovačicová, Markéta Vrbová
Group leader: Zuzana Boháčová
Účastnící-se země: Portugal, Latvia, Spain, North Macedonia and the Czech Republic
Hostitelská organizace: Associação Maceira
Report z projektu:
Projekt, který byl pojmenován European Photosynthesis, se konal ve dnech 8.-16.9.2019 v malé vesničce Maceiře v Portugalsku. Celkem se ho zúčastnilo 30 lidí z Česka, Makedonie, Lotyšska, Portugalska a Španělska.
Hlavním cílem projektu bylo naučit jeho účastníky to nejzákladnější o fotografování a rozšířit jejich povědomí o kultuře napříč Evropou. Po několika seznamovacích hrách jsme se první dva dny věnovali teoretickým věcem. Dozvěděli jsme se, co je to kultura, povídali jsme si o kulturních odlišnostech, diskutovali o stereotypech, Evropské unii, Erasmu+ a Evropě jako takové obecně. A v neposlední řadě jsme se dozvěděli teoretické základy o fotografování. Pomocí přednášek, workshopů a různých her nás připravovali na nadcházející dny v terénu. Veškeré znalosti se nám snažil předat vedoucí Vasco a o praktické záležitosti se staral neúnavný Antonio. Ten dokázal vyřešit snad každý problém, který se během projektu vyskytnul.
Třetí den jsme vyrazili otestovat naše nově nabyté vědomosti. Náš úkol pro další tři dny zněl jasně: pokuste se zachytit místní kulturu na fotografiích, poté se rozhodněte, která fotografie je nejlepší a sdílejte ji do společné facebookové skupiny. Během těchto dní jsme se vydali na dva větší výlety, do sousední vesnice a městečka. I tady jsme se snažili poznávat místní kulturu skrze fotografie. Každý den jsme si fotografie promítali, okomentovali je a obdivovali práci ostatních. Z nasbíraných materiálů jsme předposlední den ve speciálním programu vytvářeli pohlednice. Ty nám pak vedoucí vytiskli a my je poslali našim přátelům či rodině.
Kromě nabitého denního programu jsme se také samozřejmě každý den těšili na večerní program. Intercultural nights jsou tradiční součástí všech Erasmus+ projektů a ani tento projekt nebyl výjimkou. Dozvěděli jsme se něco více o Makedonii, Lotyšsku, Španělsku a Portugalsku. Ostatní jsme také pochopitelně obohatili vědomostmi o České republice, nejvíce jsme však zabodovali s českými sladkostmi a Becherovkou. Večer, kdy jsme poznávali Portugalsko, byl speciální, protože se na něj přišla podívat i část místních obyvatel v čele s prezidentem hostitelské organizace. Ochutnali jsme řadu výborných jídel a nápojů a zatančili si národní tanec, ostatně jako každý večer.
Poslední den, tedy neděle, byl věnován závěrečnému shrnutí projektu. Povídali jsme si o tom, zda projekt naplnil naše očekávání, co se nám líbilo, co bychom vylepšili, a úplně nakonec přišlo to, čeho jsme se všichni obávali úplně nejvíce. Loučení. To bylo ze všeho nejhorší, jelikož se z nás stala skvělá parta, celý týden mezi námi panovala úžasná atmosféra a z tohoto krátkého projektu vznikla přátelství, která možná potrvají navěky. Za celý týden jsme zažili spoustu věcí, dokonce jsme společně naplánovali falešnou svatbu, která byla součástí výzvy ze hry Secret Friend. I díky této hře jsme se všichni sblížili a na konci se nám ani slzy nevyhnuly.
Náš vedoucí Vasco již v počátku projektu oznámil, že tentokrát je nejen naposledy v Portugalsku, ale že již přišel i jeho čas, aby se rozloučil s projekty obecně. Jak týden plynul a my zažívali jeden skvělý zážitek za druhým, jeho odhodlání skončit polevovalo, až nakonec v neděli oznámil, že po tak skvělém projektu nemůže s Erasmem skončit a bude pokračovat i nadále. Všem se nám ulevilo, protože takhle je tu stále nějaká šance, že se v Maceiře nebo ve světě Erasmu+ ještě někdy potkáme. A to bychom byli moc rádi, protože tento projekt nám ukázal, jak moc fajn může Erasmus+ být.