Green Agriculture — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 31. srpen—10. září 2024

Místo konání: Brebu, Caras-Severin County, Rumunsko

Český tým: 5 účastníků (ve věku 18—28 let) + 1 group leader

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 3. července

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Eco Alternative Association

Popis projektu:

Green Agriculture is a 9 days long youth exchange that will bring together 35 participants and 7 group leaders from Hungary, Czech Republic, Greece, Spain, Bulgaria, Slovakia and Romania, who are interested in sustainable agriculture, techniques for natural fertilization, healthy harvesting, natural ecosystems and farming entrepreneurial skills.

● Promote the opportunities of the Erasmus+Program and the Youthpass certificate.
● Open discussions about what is sustainable agriculture, good and bad practices regarding agriculture in Europe, where they can share information from their own countries.
● Practical activities focused on basic food making processes which will allow participants to share and learn from each other about various techniques producing these foods.
● Sharing sustainable business ideas where participants can get creative regarding the topic.
● Visiting different farms in the neighboring areas and to start learning supported by experts about macro level of agriculture.
● Presentation of a documentary followed by discussions on the topic and a presentation about Permaculture as a new tool for sustainable agriculture in our countries.
● Critical thinking, decision making and problem solving activities followed by a Good practice guide where participants will create an online video, with all the information they`ve learned.

The objectives of our project are the following:

❖ to help the participants through informative sessions and interactive workshops to identify and access financial resources to develop sustainable agricultural projects in their regions.
❖ to provide the young participants with a better understanding of agriculture and the opportunities it offers by organizing field trips to local farms, agricultural cooperatives and agricultural research centers.
❖ to present information about rural lifestyle, traditions, and culture to the young participants during the 9-day activities.
❖ to encourage intercultural dialogue and learning and a sense of being European among the participants.
❖ to equip the participants with the skills to implement sustainable agriculture methods in their communities.
❖ to increase tolerance and acceptance among participants from seven countries, including those with fewer opportunities, during the 9-day activities.
❖ to encourage participants to adopt a healthier lifestyle through the acquired knowledge.
❖ to increase knowledge and understanding of other cultures and countries by enabling them to create international relations and networking, actively participate in the society and develop a sense of European identity and citizenship.

PARTICIPANTS:

From each partner there will be 1 group leader (youth workers experienced in non-formal education, aged 18+) and 5
participants (18-28 years old). A total of 6 persons / national group. It’s preferable that the participants are coming from disadvantaged areas and be interested in the subject of youth exchange.

Možná se ti bude líbit