E+QUALITY Week: Improving project management competences in youth work – Itálie

single-image

Termín konání: 1.-8. prosinec 2017

Místo konání: Bisceglie, Bari, Itálie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím přečtete si INFOPACK

Účastníci: Martin Vašek, Ivona Pokorná, Kateřina Steinerová

Hostitelská organizace: EuroSud NGO

Účastnící se země: ČR, Itálie, Bulharsko, Španělsko, Chorvatsko, Makedonie, Malta, Rumunsko

Report z projektu:

Projekt, který jsme prožili na slunném jihu Itálie, nesl náev E+quality Week: Improving management competences in youth work. Už sám název napovídá, že celý projekt byl zaměřený na projektový management, organizaci a psaní projektů vůbec. Společně s dalšími účastníky z Rumunska, Makedonie, Chorvatska, Bulharska, Malty, Španělska a Itálie jsme strávili sedm dní v městečku Bisceglie, které se nechází nedaleko přístavního města Bari.

Celý projekt připravila místní organizace EUROSUD společně se GEYC a pod vedením dvou zkušených lektorů z Rumunska Gabriela a Diany jsme celý týden pronikali do záhad projektového managementu. Nutno zmínit Adriana, který perfektně zajišťoval všechny funkční a logistické záležitosti a sám celý projekt napsal, a také dvě dívčí dobrovolnické posily ze Slovenska a Bulharska, které vyřizovaly finance a ochotně pomáhaly s čímkoliv jsme potřebovali.

Cílem projektu bylo zlepšit naše dovednosti, které jsou nutné pro projektový management, dále jsme se měli naučit pracovat s tréninkovým kurzem jako nástrojem pro reálnou změnu v naší komunitě,  tedy zkusit si co obnáší plánování, realizace, monitoring a evaluace projektů, jak napsat evropský projekt, co obnáší fundraising a jaké možnosti spolupráce s jinými aktéry máme k dispozici.

Projekt začal příjezdovým dnem v pátek 1.prosince. Po předchozí noci strávené na letišti jsme se vydali do postele brzo, přesto jsme se ještě předtím stihli alespoň zhruba seznámit s dalšími účastníky.

Sobotní ráno se neslo dál v duchu poznávání skupiny, odbourání strachu a stydlivosti. Pro každý projekt je zásadní právě skupina, která se sejde a nastaví atmosféru celého projektu, ať už je program připravený sebelíp, je to skupina, která rozhoduje, jaký projekt bude, jak se v něm my, účastníci, budeme cítit. Tak či tak, naše skupina se sešla skvěle, a i přestože nás dělil věk, zkušenosti, počet navštívených projektů a zemí, jazyk nebo kulturní nastavení, všichni jsme jeli na podobné vlně a tím jsme vytvořili skvělé pracovní prostředí. Všichni zkušenější „dinasaurs“ sdíleli svoje zkušenosti a zážitky s projektovým managementem a psaním projektů, mladší a stydlivější „mouses“ zase měli možnost čerpat z těchto zdrojů a učit se z prožitých zkušeností.

Během soboty jsme si řekli, čeho se bojíme a co očekáváme, nastavili pravidla a skrz divadelní představení si přiblížili dopad evropských projektu v naší komunitě, kde žijeme. Lektoři nám zábavnou formou „Kdo chce být milionářem“ vysvělili fungování projektů v rámci Erasmus+ a zdroje financování z Evropské Unie.

Neděle s nesla v duchu projektového managementu a spolupráce, řešili jsme případovou studii a zkusili si SWOT analýzu. Odpoledne si prošli Marshmallow výzvou, což znamenalo v 15 minutách postavit z 15 špaget, lepící pásky, papíru, provázku a 1 marshmallow postavit co nejvyšší věž. Otestovali jsme si naši práci ve skupině a zjistili, že být architektem ještě nezaručuje jasné vítězství. Večer nás čekala první Intercultural Night, kde jsme společně s českým týmem učili ostatní polku a ochutnávali tradiční jídla.

V pondělí jsme nastartovali den soutěží, kde jsme jako různé kontinenty investovali a naše výsledky závisely na rozhodnutí ostatních zemí. Zjistili jsme, že spolupráce a důvěra jsou základní podmínkou pro úspěšné zbohatnutí, kterou ale ne všichni dodržují. Není divu, že Afrika skončila s mínusovým skóre. Také jsme se dozvěděli o třech druzích vzdělávání a jak je správně využít v naší práci. Odpoledne jsme plánovali aktivitu na další den, kdy jsme se vydali do Bari a dělali kampaň na Den dobrovolnictví 2017. Naše skupinka se vzala nelehký úkol zmapovat skrze dotazníky povědomí o dobrovolnictví a případnou chuť se zapojit. Samotný výsledek nás mile překvapil, protože jsme dostali úctyhodných 268 odpovědí! A z nich bylo zřejmé, že mladí lidé o dobrovolnictví zájem mají! Zbytek dne jsme strávili v Bari, ochutnali italskou pizzu a objevovali krásy jižní Itálie. Večer nám druhá polovina účastníků představila svoje země během Intercultural Night vol.2.

Středu jsme zasvětili fundraisingu, tipům, jak navázat kontakt s potencionálními partnery projektu, sbírali jsme cenné kontakty pro možnou spolupráci s jinými organizacemi a ke konci dne jsme dostali možnost si napsat vlastní projekt.

Ve čtvrtek už nás čekala jsem evaluace, zhodnocení, odpolední volno a večerní goodbye party. Také jsme v kolečku sdíleli naše prožitky z uplynulého týdne, vyjádřili emoce a dostali prostor se se všemi rozloučit.

V pátek už jsme opustili Bisceglie a protože nám letadlo letělo až v sobotu, měli jsme den volna navíc, abychom si procestovali okolní malebné vesnice. Těžko se nám vracelo do studeného Česka, kde na nás na letišti čekal sníh a zima.

Celý projekt byl úžasným zážitkem, za necelý týden se z naprosto neznámých lidí dokázali stát kamarádi a partneři pro budoucí spolupráci. Moc díky za tuto příležitost, díky skvěle připravenému programu organizací Eurosud a GEYC, díky lektorům Gabimu a Dianě za jejich flexibilitu a zábavný přístup, kterým nám předávali informace, díky EYCB a Janě Parolkové za všechnu dobrovolnickou práci, bez které bychom na žádný projekt vyjet nemohli.

 

Projekt E+quality week: Improving project management competences in youth work určitě zůstane v paměti každého účastníka a rádi na něj budeme vzpomínat. 

Kateřina Steinerová

Možná se ti bude líbit