Breaking the Communication Barriers – Chorvatsko

single-image

Termín konání: 11.-18. září 2014

Místo konání: Záhřeb, Chorvatsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastníci: Veronika Kůsová (group leader), Daniel Hron, Michaela Mačáková, Jan Cimpel

Report z projektu:

Vážení, zářijový projekt v srdci Záhřebu se vydařil!

Měl všechny rysy dovolené a přesto jsme se mnohé naučili.

            Od prvního do posledního momentu jsme si připadali pod láskyplnou péčí Venity Mužek, která pojala projekt jako svou volnočasovou aktivitu, jako v bavlnce. Pod svými ochrannými křídly přivítala mladé lidi z Čech, Polska, Slovinska, Chorvatska, Litvy a dalších.

            Seznámili jsme se s poklidnou metropolí Chorvatska, měli dost času si ji několikrát projít i sami, vidět hospůdky a cvrkot, stejně jako zažít město za deště, projet si je vláčkem a nakonec jej vidět jako na dlani z místního mrakodrapu. K výletům přidejme i samostaně organizovaný zájezd na Plitvická jezera a na Medvědí hrad.

            Projekt si dával za cíl vybudovat multikulturní atmosféru a nechat smíšené týmy táhnout za jeden provaz. Oficielně jsme měli přijít na to, jak vznikají předsudky a bariéry a jak jim čelit, a pokusit se komunikační bariéry prolomit. K tomu sloužil i jednodenní intenzivní výcvik v rétorice, který organizoval známý debatér Aljoša Poljak, což šlo ruku v ruce s tréninkem asertivity. Za tyto části programu – jednoznačně palec vzhůru!

            Méně formální částí byly společné akce, energizéry a pestrá paleta nočního života. Každý tým a stát dostal svou šanci představit se světu v pozitivním světle – někteří na to šli národními pokrmy, jiní tanci a hudbou, jiní ochutnávkou vín. Krom plných žaludků jsme si odnesli i duševní potravu -formou vědomostních kvízů či pozvánek do té či oné země.

 

            Účel projektu se jednoznačně splnit povedlo – a ni to nebolelo. Kdo by odolal místnímu geniu loci, společnému stolování, nočním párty s kytarou. Jako třešínku na dortu dodejme, že vzniklo i několik mezinárodních párů, a to jsou zážitky, na něž se nezapomíná. A co vy, kdy zavítáte do Chorvatska?

Daniel Hron 

Možná se ti bude líbit