Sales to Success — Lotyšsko

single-image

Program: ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 7.—15. srpen 2022 

Místo konání: Burtnieki,, Lotyšsko

Prosím přečtete si info-pack a projektovou brožurku.

Hostitelská organizace: Re:View Latvia

Český tým:  Jan Makeš, Lukáš Vaníček, Kateřina Motyčková, Alžběta Masrnová

Report z projektu:

Název projektu Sales to Success jako lákadlo k tréninku, který se konal uprostřed léta na malebném lotyšském venkově ve vesničce Burtnieki. Banda mladých z půlky Evropy spolu s naší českou skupinkou se vydala vstříc neformálnímu vzdělávání s hlavním tématem self-development s přesahem do byznysu. Musím říct, že volba tématu self-development a byznys pro mě byli zajímavou fůzí, kterou ostatně ztělesňovala i sama hlavní trenérka, energická usměvavá černovláska
přicházející přímo z byznys prostředí.

Trénink měl dvě roviny, kam se ubíral. V prvé řadě porozumět lépe sám sobě a naučit si všímat si drobných věcí, které mimo jiné mohou ovlivňovat rozhodnutí a pohnutky lidí, se kterými se stýkáme. Najít jistotu sám v sobě, podpořit vystupování, komunikaci a soft skills jako takové. Na druhé straně si pak kladl otázku, jak vlastní nastavení ovlivňuje výsledky snažení v byznys prostředí. V praxi tedy jak snadno a efektivně a jakým způsobem člověk dosáhne vlastních cílů, které si v byznysu vytyčil.

Každý účastník přijížděl na projekt s konkrétním byznys cílem, který chtěl rozvíjet. Trénink pak nabízel nástroje, jak si zodpovědět některé otázky či jak se podívat na
problém z jiného úhlu pohledu. Nechyběla ani ukázka různých zajímavých byznys modelů, které k tomu lze využít a které lze zcela přirozeně přetavit a obecně aplikovat i na osobní život.

Pro mě osobně mezi nejzajímavější aktivity programu patřilo na první pohled velmi jednoduché zadání aktivity ve znění “Já mám milion, který chci investovat. Ty máš 10 min. na to, abys mi prodal svůj projekt a já ti ten milion chtěla dát.” Easy, že? Prostě to chce jen dobrý nápad… Popravdě realita byla dost odlišná, každý rád a ochotně pracujeme s předpoklady, nevyslovenými přesvědčeními a odhadem, jak by se situace mohla vyvíjet a co by tak druhá strana mohla chtít. Měli jsme vytuněné projekty promyšlené do posledních detailů, které jsme bez váhání prezentovali jako top nápad, kterému nelze odolat, takové nahození udičky. Paradoxně se ale žádný z nás vůbec nezajímal o to, co reálně druhá strana chce a jaké jsou její parametry volby, nepoložil tak jedinou otázku a jen předpokládal, že se trefí vlastní volbou. Netřeba dodávat, že milion nám na účtě nepřibyl.

Mimo oficiální program tréninku nesmím opomenout především čas strávený se skupinou. Vnímám jej jako velmi důležitý sociální benefit každého projektu, neboť se vám před očima otevírá paleta různých osobností s jinými životními zkušenostmi a mindsetem. Týden strávený tak trochu komunitním životem, kdy jste neustále pospolu a pořád přichází nové podněty, protože se navzájem neznáte, dobře stmeluje, velmi obohacuje a otevírá nová přátelství. Co víc si přát!

Závěrem proto otázka k zamyšlení pro ty, co váhají – když si dáte do váhy jeden váš průměrný týden s týdnem na takovém projektu, kde máte jistotu, že budete mít spoustu legrace, nasbíráte spoustu inspirace, zažijete neočekávaně nových věcí a zážitků, poznáte nespočet nových lidí a úspěšně vystoupíte x-krát z vlastní bubliny. Měli byste důvod váhat, co je lepší?

                                                                                                                                                                                         Kateřina Motyčková


 

Pojďte nahlédnout pod pokličku projektu, který se uskutečnil na idylickém venkově v zemi bříz, čápů a druhých nejvyšších lidí v Evropě. Na 8 dní se nám stalo domovem mládežnické centrum v malé vesnici Burtnieki poblíž jezera.

Týden v duchu sales to success byl nabitý aktivitami, které nás nutili překonávat své obavy, hranice komfortní zóny a hravou formou nás posouvali dál.

Prohrát, začít od nuly, vybudovat něco jedinečného.

Vracet se na start a nevzdávát se. Jde to a dokázali jsme to v praxi. Byl to právě den strávený ve městě Valmiera, kde jsme oslovovali neznámé lidi, s cílem směnit s nimi rozličné předměty za jiné s vyšší hodnotou. Začali jsme s kancelářskou sponkou a postupně upgradovali. Odjížděli jsme s vánočním stromečkem, Bluetooth sluchátky, obrazem, ponožkami ,foťákem, nebo taky zlatou mincí.

Highlightem tréninku byla ledová koupel v jezírku skrytém uprostřed lesů. Naučili jsme se techniky pomáhající odbourat stres a zvládnout nepříjemné situace. Pro někoho to byla právě ledová koupel, kterou je však možné i bez předchozích zkušeností zvládnout.

Z projektu si odnášíme znalosti, jak se stát v životě úspěšnější a dosahovat stanovených cílů, společně s kontakty napříč Evropou a přátelství na celý život.

Alžbet, Jan, Káťa, Lukáš

„The program is financed by the Erasmus+ program of the European Commission and supported by the Agency for International Programs for Youth in Latvia. Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra

 Fotografie od Lauris Veličko

Možná se ti bude líbit