Everyday Ecology — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 7.—18. listopad 2022

Místo konání: La Chaudière, Francie

Český tým: Daniel Havrda, Grace Mutsengi, Markéta Škaldová

Přečtete si infopack.

Hostitelská organizace: La Rapugada

Report z projektu:

Tréninkový kurz Everyday Ecology Seeds for Change se konal v malebném prostředí francouzských Alp nedaleko malé vesničky La Chaudière. Pořádala ho organizace La Rapugada ve dnech 7.11.-18.11. 2022.

Jak již název napovída, tak byl kurz zaměřen na ekologii o které jsme se dozvídali převážně prostřednictvím neformálního učení. To pro nás znamenalo práci ve skupinách, diskuse, spoustu různých nevšedních zážitků a využívání našich vědomostí v praxi.

První den byl zaměřen na teambuildingové aktivity, abychom se mezi sebou pořádně seznámili. Netrvalo to dlouho, než projekt nabral plné obrátky a během následujících dní jsme se dozvídali spoustu fascinujících informací. Ponořili jsme se hluboko do životního cyklu zdánlivě obyčejných součástí našeho každodenního života, jako je třeba žárovka – od její výroby, k distribuci, použití a nakonec k recyklaci, to je dlouhá cesta. Ale zaměřili jsme se také na přírodu. Například v autoekologii jsme řešili, jak okolní prostředí působí na různé živé organismy a naopak.

Kurz měl také praktické prvky. Jeden z workshopů byl zaměřen na výrobu naší vlastní kosmetiky, na jiném jsme připravovali konkrétní plán, jak nějakou akcí rozšířit povědomí o jednom z ekologických problémů.

Celý program byl zakončen nemalou výzvou. Naším úkolem bylo připravit 2 hodinový program pro děti z místní základní školy o ekologii, za pomoci všeho, co jsme se za poslední 2 týdny naučili. Nebylo to lehké, ale po hodinách plánování a přípravy jsme již stáli na místě a zbývalo jediné. Zahájit náš program. Nakonec vše dopadlo dobře, dětem se naše připravené aktivity líbily a myslím si, že na tento den bude spousta z nás vzpomínat, jako na jeden z těch nejlepších.

Daniel Havrda

Možná se ti bude líbit