Facilitation for All — Arménie

single-image

Termín konání: 5.-12. říjen 2019

Místo konání: Dilijan, Arménie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack.  

Hostitelská organizace: Loesje Armenia

 

Účastnický poplatek (vybírala si ho samotná hostitelská organizace): €40/účastník

 

Účastníci: Adéla Kalusová, Elizaveta Nechaeva, Anna Shalygina

 

Účastnící-se země: Armenia, Ukraine, Lithuania, Denmark, Georgia, Hungary, Italy, Czech Republic, Germany, and Spain

 

Report z projektu:

Facilitation for All – Dilijan, Arménie

Díky EYCB jsme se mohli účastnit tréninkového kurzu nesoucí název Facilitation for All v Arménii. Místo tréninku byl Dilijan, který se nachází necelé dvě hodiny jízdy autem od hlavního města Arménie, Jerevanu.

Účastníci projektu byli z různých koutů evropsko-asijského kontinentu jako jsou: Německo, Arménie, Gruzie, Španělsko, Litva, Maďarsko, Ukrajina, Itálie a Česko. I díky této národnostní pestrosti se na projektu sešlo spoustu zajímavých lidí s různými zájmy a dovednostmi. Co jsme ale měli všichni společné byla chuť naučit se něco o tom, jak zajišťovat (neboli facilitovat) projekt.

Organizátoři pro nás připravili přepravu do Dilijanu a následně nám trenéři vysvětlili o čem budou aktivity následujících dnů. Protože v době, kdy jsme byli v Dilijanu bylo za okny krásné slunečné babí léto, trenéři se rozhodli některé aktivity tomuto krásnému počasí přizpůsobit. Kombinace vnitřních a venkovních aktivit byla pro celý projekt velice přínosná. 

Všechny aktivity byly zaměřené zejména na sebepoznání a na poznání reakcí druhých lidí. Abychom byli správní “facilitátoři” projektu, nejprve musíme znát sebe samé a naše reakce, ale i možné reakce okolí. Tím se řídili naši trenéři a tímto způsobem nám interpretovali cíle jednotlivých aktivit. Mnozí účastníci očekávali trochu jiné pojetí celého projektu, ale nakonec byli vděční za tuhle jedinečnou cestu vedoucí k sebepoznání v mezinárodním kolektivu mladých lidí.

Cílem tréninkových kurzů bývá i poznání jiných kultur. V rámci tohoto projektu nebyly večery, kdy by jednotliví účastníci prezentovali své země, nicméně i tak jsme měli možnost během poznat kolegy z jiných zemí třeba během procházky do centra Dilijanu, nebo při hraní her po večeři. Kromě toho jsme poznali tamní kláštery a měli možnost výletu k překrásnému jezeru Sevan. 

Závěrem chci poděkovat naší české skupině, která byla naprosto skvělá a myslím si, že naše přátelství tímto tréninkem rozhodně nekončí :-). EYCB děkuji za skvělou možnost být na projektu, který byl zcela jiný než kdokoliv očekával ale přínosný, plný zajímavých lidí na skvělém místě v krásném ročním období.

Adéla Kalusová

Možná se ti bude líbit