Program a akce: Program Erasmus+ Mládež, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Místo konání: Busteni, Rumunsko
Termín konání: 7.—16. září 2021
Prosím důkladně si přečtete info-pack & rozpis denních aktivit.
Účastnící se země: Bulharsko, Řecko, Itálie, Polsko, Španělsko, ČR, Rumunsko
Hostitelská organizace: FUNDATIA PENTRU TINERET BUZAU
Český tým: Zuzana Matonohová (GL), Josef Borkovec, Lucie Lněníčková, Alexander Kacer, Tereza Kahounová, Alexej Petečel
Finální produkty z projektu:
Katalog and Kalendář and Magazín
Videa z projektu:
https://youtu.be/j3DbuSf1Xps “Agentia”
https://youtu.be/Sd2x-2W52W4 “Jack Forest – Untamed”
https://youtu.be/QkN04dMVy-M – “Looking for Concettina”
Report z projektu:
Projekt Fake news are better than bad news se konal od 7. do 16. září 2021 v podhorském městečku Busteni, v samém srdci Rumunska.
Celkem se projektu zúčastnilo 42 účastníků ze sedmi zemí a to z ČR, Polska, Španělska, Itálie, Řecka, Bulharska a Rumunska. Domácí organizací byla FUNDATIA PENTRU TINERET BUZAU s hlavním organizátorem Toleou Postovei.
Náplní projektu bylo seznámení se se základními pilíři bezpečné orientace v tématice Fake News pomocí neformálního vzdělávání – využívali jsme debat, divadelních scének i vytváření tzv. posters (tvorba infografiky na papír), a to vše v mezinárodních týmech. Za deset dní jsme se dozvěděli spoustu o národních dezinformacích ale také o nadnárodních, které nás všechny spojují.
Každý den začal společnou snídaní a krátkým energizerem (ten měla na starosti každé ráno jiná země), poté jsme se věnovali workshopům, stejně jako po společném obědě (a malé přestávce :).
Jednotlivé workshopy byly rozděleny do 3 fází – první seznámení se s hlavním tématem dezinformací a porozumění na základě čeho a proč se fake news šíří. Ve druhé fázi jsme se seznamovali s myšlenkami, jak zabraňovat šíření těchto zpráv a v poslední fázi jsme vytvářeli oficiální výstupy z našeho pobytu – videa, časopis, plakáty a divadlo o všem, co jsme se naučili a zažili.
Mimo témata, kterým jsme se věnovali na workshopech (např.: světové politické scéně, koronaviru a zdravotních dezinformacích,…) jsme trávili čas i poznáváním dalších národností v mezinárodních večerech, výletu do hor ke krásnému vodopádu či na půldenním výletě na hrad, kde údajně bydlel sám Drákula. Program doprovázely i různé teambuildingové aktivity a poznávání rumunské kultury a městečka Busteni.
Vyzdvihnout můžu například celé dopoledne strávené v lese s ostatními účastníky a prohlubování vzájemných vztahů při teambuildingových aktivitách (vedení se v mezinárodní dvojici po slepu, hry k navázání důvěry v malých skupinách). O to zajímavější dopoledne bylo, když nám místní ukázali známky pobytu medvědů přesně v polohách, kde jsme se ten den nacházeli.
Krom znalostí o dezinformacích, které jsme si odvezli, jsme si k nim přidali i spoustu nových navázaných přátelství a zážitků, na které budeme vzpomínat kdykoli někdo řekne “Grizzly bear”.
Josef Borkovec