Forgotten Crafts of the Future — Belgie

single-image

Termín konání: 31. srpen – 11. září 2018

Místo konání: Botassart-sur-Semois, Belgie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si info-pack

Účastníci: Zuzana Reháková, Diana Urbášková, Gabriela Pilátová, Tereza Vacková, Petra Zemaníková

Group leader: Veronika Reháková

Hostitelská organizace: COALA association

Účastnící se země: Spain, Italy, Greece, Latvia, Czech Republic, Portugal and Belgium

Report z projektu:

Projekt s názvem Forgotten Crafts of the Future se konal v termínu od 31.8 do 11.9 2018 v hlavním městě Belgie – Bruselu, a následně v krásné vesnici Bottasart, vzdálené přibližně 150 km od hlavního města. Výměnu mládeže organizovala organizace Coala. Zúčastnilo se jí 7 evropských zemí, jednalo se o Belgii, Lotyšsko, Portugalsko, Španělsko, Itálie, Řecko a Českou republiku.

První čtyři dny výměny se konaly v Bruselu. Ubytovaní jsme v byli v pěkném hostelu přibližně 15 minut chůze od centra. V prvních dnech byl program jasný. Cílem bylo se co nejvíce seznámit. K tomu nám napomáhaly různé hry. Součástí programu byly také památky města. Organizátoři nás vzali na nejznámější bruselské památky, dokonce jsme navštívili Královský palác Palais de Justice. Poslední večer v Bruselu byl ve znamení International night, kde každá země představila typické pochutiny, sladkosti nebo nápoje.

Pátý den výměny jsme se přemístili vlakem do vesnice Bottasart. Tato oblast je velmi vyhledávaným místem kvůli nádherné okolní přírodě. Pozitivně hodnotím, že jsme byli na pokojích namixováni. V každém pokoji byl pouze jeden člověk z jedné zemi, což vedlo k lepšímu seznámení a komunikaci v angličtině. Součástí areálu byl také statek, chovali se tam krávy a slepice.  

Další dny jsme začali pracovat na svých workshopech. Byli jsme rozděleni do skupin a každá skupina měla tvořit na dané téma. Jednalo se například o workshopy na téma: Do it yourself, Wood, Beer and Food, Music instrument nebo Media. Poslední den projektu každá skupina prezentovala výsledek své práce. Výsledkem workshopu byly například nádoby na pití ze dřeva, hudební nástroje vytvořené z různých materiálů, upečený chléb nebo výrobky z keramiky. Worskhop Media po celou dobu vytvářel video z našich fotek během projektu. Velmi pozitivně všichni účastníci hodnotili to, že každý večer musela jedna země uvařit večeři pro všech 42 účastníků. Měli jsme možnost ochutnat typické jídlo každé zemi. Osobně musím říct, že to bylo velmi náročné vařit pro tak velkou skupinu, ale během vaření jsme si užili spousty legrace a jídlo všem velmi chutnalo. Další den byla na programu cesta pešky do města Bouillon, kde jsme navštívili hrad. Předposlední den jsme trávili u řeky Semois, kde se někteří také koupali. Měla jsem strach z počasí, protože organizátoři nám tvrdili, že v regionu velmi často prší. Můžu ale říct, že počasí nám přálo a pršelo nám snad jen 1krát za celou dobu v Belgii.

Pobyt velmi rychle utekl a všem bylo líto, že se musíme vrátit zpět do svých zemí. Loučení se neobešlo v některých případech i bez slz. To je důkaz toho, že jsme si za pobyt našli k sobě cestu a vybudovali mezi sebou pěkné přátelství. Věřím, že zážitky z projektu zůstanou v paměti všem velmi dlouho a všichni budeme vzpomínat na projekt jen v dobrém. Chtěla bych poděkovat jak vysílající organizaci EYCB, tak organizátorům za podařený a dobře naplánovaný projekt.

Veronika Reháková 

Možná se ti bude líbit