Game On! — Polsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: více-fázový tréninkový kurz

Místo konání: Rabka Zdrój, Polsko

Termíny konání:

  1. tréninkový kurz: 15.-23. červenec 2020

  2. tréninkový kurz: 5.—13. červenec 2021. Přečtěte si info-pack 2. tréninkového kurzu

  3. tréninkový kurz:  22.—30. říjen 2021 (1 volné místo). Přečtěte si info-pack 3. tréninkového kurzu

Místo konání všech tří tréninkových kurzů: Rabka-Zdrój (60km od Krakova), Polsko

Před tím, než se na jakýkoliv z našich projektů přihlásíte, prosím přečtěte si informace v sekci Chci vyjet na projekt.

Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „Participants‘ profile níže). Pokud máte zájem se tohoto projektu zúčastnit (= 3. tréninkového kurzu), prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 15. září

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Účastnící-se země: Severní Makedonie, Řecko, Španělsko, ČR, Polsko

Hostitelská organizace: Stowarzyszenie Europe4Youth

Informace o projektu: 

Máš rád hry a snil jsi o tom, že někdy nějakou hru vytvoříš? Potom je čas proměnit tvůj sen v realitu. Užiješ si 3 týdny tréninku v oblastech game designu, marketingu a nauky o EU. Pojď s námi gamifikovat Evropu!

Účelem projektu je prohloubit chápání základů demokracie v Evropské unii a vytvořit učební prostředky ve formě stolních her s cílem vzbudit zájem mládeže o EU. Na konci projektu si účastníci odvezou hry domů a budou mít možnost je použít k tomuto účelu.

Cíle projektu:

  • Analyzovat institucionální system EU se zaměřením na politiku mládeže, a demokratické procesy, které mládež může ovlivnit
  • Představit hraní her jako formu učení o EU
  • Připravit učební nástroje pro organizování konzultací v programu European Youth Dialogue
  • Připravit učební scénáře na základě vytvořených her, které budou využity ve vysílajících organizacích

Profil účastníka:

    • Pracovníci s mládeží a vůdčí osobnosti mládeže
    • Chtít uplatnit vytvořené hry ve při práci s mládeží
    • Chuť hrát hry

Report z 1. fáze:

Vítejte ve slunných horách Gorce! Vítejte ve světě plném šťastných lidí, zábavy a nových přátelství. 15. července jsem procestoval Polsko s pěti českými lidmi. Projekt „Game on!“, který skončil 23. července, nás opravdu nadchl. Celkem se účastnilo 17 lidí z České republiky, Řecka, Španělska a Polska.

Díky perfektní přípravě a organizaci našich lídrů – Barbary a Piotreka jsme dokázali vytvořit úžasný tým bez jediné chyby! Během mnoha aktivit jsme se navzájem lépe poznali a díky mnoha skupinovým pracím jsme mohli docela snadno spolupracovat. Vytvářeli jsme nové stolní hry, seznámili jsme se s institucí Evropské unie, konferencí mládeže EU. Hráli jsme nové nebo klasické stolní hry. Naučili jsme se způsoby vyprávění. Prezentace našich výsledků nám umožnila procvičit si angličtinu a posunout naši úroveň o něco výše!

Navíc jsme mohli ochutnat skvělé polské jídlo, pití a měli jsme spoustu příležitostí prozkoumat město Zakopane a Vysoké Tatry.

Na spolupráci mezi národy je skvělé to, že si uvědomíte, že hraní her a spolupráce je nejdůležitější věcí, kterou může každý jednotlivec udělat, aby byl život lepší. Pro nás všechny to byl jen začátek. Nyní, když jsme zpátky doma, můžeme pokračovat ve vývoji nových her. Můžeme začít vytvářením spousty krásných věcí nebo můžeme využít vzdělávání prostřednictvím her jako nejmocnější zbraně k utváření lepšího světa. Všechno je na nás!

Abych to shrnul, pokud by neexistovalo EYCB jako skvělá skupina umožňující spoustě lidem dělat úžasné věci, muselo by být EYCB vynalezeno! Moc děkuji každému jednotlivci, který umožnil uskutečnění těchto projektů!

Report z 2. fáze:

Druhý běh tréninkového kurzu s názvem „Game ON!“, který se konal 5. 7. – 13. 7. 2021 v malebném polském městečku Rabka-Zdrój (60 km od Krakova), si jako statečný cíl vytyčil vytvoření deskových her s evropskou tématikou. Nejenom že se toto povedlo, ale tento nezapomenutelný projekt nám toho dal mnohem více, než jsme si dokázali představit.

Projektu se oficiálně zúčastnilo celkem 18 lidí z České republiky, Severní Makedonie, Polska, Řecka a Španělska, ale poznali jsme zde i mnoho dalších tváří, které projektu nepřímo pomohly stát se velice exotickým a rozmanitým zážitkem. Celým kurzem nás provázela hlavní Facilitátorka Barbara Moś, která se této role zhostila nadšeně a s nadhledem. Designováním deskových her nás provázel trenér z řad účastníků, Odysseus Dallas, který se ukázal být naprostým profesionálem ve svém oboru, od kterého jsme se všichni měli co učit.

Snad první věcí, která snad všechny hned po příjezdu zaujala, byla klidná atmosféra vily, ve které jsme měli následující týden strávit. Pokud něco mělo podpořit kreativitu účastníků, tak to bylo právě toto; nesčetné množství malebných koutů v altánu, u bazénu, na balkónech, či v sauně s vířivkou v suterénu. Ubytovaní jsme byli na pokojích většinou po 1-2 lidech, avšak většina z nás nehodlala být ani na chvíli sama, takže byly pokoje po většinu času prázdné.

Každý večer byl plný hraní a učení se her, o kterých jsme snad nikdy neslyšeli, vždy se ale našel někdo, kdo nám dokázal velmi rychle vše vysvětlit, a tak bylo o zábavu vždy postaráno. Taky nesměla chybět hudba, mezi účastníky se našlo nevídané množství zkušených zpěváků a klavíristů, jejichž umění vždy perfektně naladilo náladu.

Výtečné jídlo nám po celou dobu pobytu připravoval postarší manželský pár, který ve vile přetrvával dlouhodobě. V útulné jídelně v suterénu jsme se tedy pravidelně scházeli 5x denně (mezi jednotlivými bloky programu byly ještě coffee breaks, na kterých na nás vždy čekala nekonečná zásoba ovoce a sušenek).

První dva dny probíhaly hlavně v duchu seznamování, teambuildingových aktivit a prezentování obsahu předchozího běhu pro ty, kteří se jej nezúčastnili. Zkrátka, bylo potřeba shrnout celý první běh do dvou dnů, abychom mohli pokračovat tam, kde se skončilo. Dostali jsme rychlokurz o nejdůležitějších evropských institucích, zajímavých číslech a nastínění několika legislativních procesů, které nám dále měly sloužit jako podklady pro vytváření her.

Zbytek programu se až na jednu výjimku točil převážně okolo vytváření deskových her. Zpočátku to znamenalo nastudování teorie (kterou Odysseus naprosto skvěle doručil), pak několik sebe-reflexivních cvičení, při kterých jsme si spíše hráli jen s koncepty her, až nakonec jsme hlasovali o nejlepších nápadech, se kterými jsme v tak omezeném časovém presu byli schopni přijít. Čtyři nejlepší nápady pak dostali zelenou a rozdělili jsme se do skupin, kde po dobu tří dnů skupiny dělaly vše pro to, aby na konci projektu mohli představit funkční prototyp. Některé hry byly slabší, některé naprosto skvělé (a už se nemůžu dočkat, až některou z nich uvidím ve výloze), ale věřím, že všichni do jejich tvorby dali všechno.

Výjimkou, o které jsem psal, byl celodenní výlet do Krakova, ve kterém nás ale zastihlo hurikánové počasí, takže jsme místo památek navštívili spoustu lokálních barů a restaurací. Večer nás čekala ještě účast na lokálním deskovkovém eventu, kde se opět poznali se spoustou naprosto úžasných lidí. Pravý adrenalin však začal, když jsme zmeškali vlak zpět do Rabky a kvůli nepříznivému počasí měl náš následující spoj několikahodinové zpoždění. Mnoho lidí by v takové situaci začalo panikařit, ale pro nás to byla jen další příležitost, jak spolu strávit více času.

Takovou emotivní chvilkou pro nás byl poslední den, kdy jsme si mimo sedli do kruhu a posílali si „Totem upřímnosti“. Každý mohl říci co měl na srdci a věřte, že toho nebylo málo. Až tehdy jsme si uvědomili, že tento týden se na nás podepsal nejen ve světle deskových her, ale i na mnohem osobnější úrovni.

                                                                                                                                    Vítězslav Kříž

Report z 3. fáze:

Kdo jsi? Proč ses rozhodl vyrazit na tento projekt? A jaká je tvoje oblíbená deskovka? Přesně takto začalo seznamování nás účastníků projektu Game On #3 na jihovýchodě Polska. V malém lázeňském městečku Rabka-Zdrój se nás v posledním říjnovém týdnu sešlo asi 15 účastníků z celkem sedmi zemí. A cíl byl jasný – vytvořit vzdělávací deskovou hru zaměřenou na tematiku Evropské unie.

Ale hezky od začátku. V Česku jsem nasedla do vlaku a za několik hodin dorazila do Krakova. Autobusové nádraží je hned vedle toho vlakového, a tak byl přestup do minibusu s cílovou zastávkou Rabka-Zdrój bez komplikací. Vila v Rabce, ve které jsme byli během projektu ubytovaní, je od zastávky vzdálená asi 20 minut klidnou chůzí. Po cestě se člověk nadýchá čerstvého vzduchu a ocení výhled na pohoří Gorce, v jehož údolí se Rabka nachází. Možná to byla magie večera, možná to byla jen radost z cílové rovinky, ale hned po otevření hlavní brány našeho školícího areálu jsem věděla, že následující týden bude stát za to.

Během prvního dne si pro nás organizátoři připravili seznamovací a teambuildingové aktivity, a pak nám představili koncepty již rozpracovaných her. Projekt Game On měl totiž celkem tři fáze a tato říjnová byla ta poslední. To znamenalo, že někteří účastníci se viděli už potřetí a někteří, jako třeba já, přijeli poprvé. A také to znamenalo, že někteří účastníci už měli rozpracované prototypy deskových her. My nováčci jsme se tedy seznámili s již vzniklými nápady a hned druhý projektový den jsme se rozdělili (nebo přidali) do (již existujících) skupin a začali pracovat.

Vznikly celkem tři týmy složené z herních nadšenců z Česka, Itálie, Kypru, Německa, Polska, Řecka a Španělska. S nadšením jsme se do pustili do práce. Jedna mezinárodní skupina měla již z předchozích setkání vypracovaný prototyp semi-kooperativní hry o unijním rozpočtu. Druhé uskupení složené z projektových nováčků se pustilo do rozpracování nápadu na debatní hru a třetí tým, jehož jsem byla součástí i já, se pustil do tvorby hry úplně nové – a po delší diskuzi jsme dospěli k tomu, že vytvoříme kooperativní karetní hru s cílem naučit se základy nových jazyků.

Celý týden se nesl ve znamení vymýšlení pravidel, testování, upravování pravidel, testování, přípravy grafické podoby hry, testování, upravování a přepracovávání. Přes den nás kromě kreativní práce čekala i řada workshopů, kde nám organizátoři představili základní pravidla pro tvorbu her nebo třeba základy grafického designu. Jedno dopoledne jsme dostali od organizátorů volno a udělali jsme si výšlap do místních kopců, které nás odměnily krásným výhledem. No a po večerech jsme hráli již existující deskové hry, čerpali z nich inspiraci a vzájemně se poznávali. Abychom však úspěšně dokončili rozpracované projekty, spousta z nás se v posledních dnech vzdala večerního odpočinku a až do noci jsme pokračovali ve vývoji vlastních her.

A vyplatilo se! Podařilo se nám dokončit všechny projekty, a tak vznikla deskovka „What the fund“ i karetní hry „Yeah… but“ a Lingua Mundus! Vzdělávací hry, které již brzo spatří světlo světa – vytisknou se a budou k dispozici ve vybraných školách či institucích a budeme si je moct zahrát i v EYCB!

Projekt Game On #3 byl intenzivním zážitkem plným spousty nových inspirací, poznatků a dovedností. Nevěřila bych, jak náročné může být vymyslet a hlavně pak kompletně vytvořit vzdělávací hru. Podle hesla „learning by doing“ jsme si to všichni vyzkoušeli a získali vědomosti, které jen tak nezapomeneme. A také jsme získali nové kamarády z různých koutů Evropy. Už se těším, až se znovu potkám třeba s kamarádkou ze španělské Malagy a zahrajeme si „naši“ hru Lingua Mundus. 

                                                                                       Adéla S.

Možná se ti bude líbit