Walk on the Wild Side — Itálie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Recoaro Terme, Itálie

Termín konání: 11.—20. září 2023

Český tým: 5 účastníků (ve věku 16—20 let) + 1 group leader (ve věku 23+) 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Studio Progetto

Popis projektu:

Youth Exchange about outdoor activities and sustainability with a special focus on promoting sport and outdoor activities as a means to achieve a healthy lifestyle, but also to reconnect with nature.

„A walk on the wild side“ is about going out of our comfort zone, experiencing outdoor sports and activities, and reconnecting to the environment. With this project, we would like to take participants outdoors, promoting the importance of exploring nature, demonstrating that spending time and learning outdoors is a great way to keep fit both mentally and physically. Through outdoor
activities, non-formal education and connection to nature, we would like young people to engage with sustainability issues.

Project objectives:

  • To encourage young people to focus on their physical and mental health and to consider the benefits of time spent in nature
  • To use hiking, sport and outdoor activities as a tool to increase the participation of young Europeans in physical activity, in particular those with fewer opportunities
  • To share tools and practices with young people on how to plan a day outdoors.
  • To raise awareness of and encourage young people to practice ecological outdoor activities and assume sustainable lifestyles.

Who are we looking for?

We are welcoming national groups from Espana, Croatia, Estonia, Romania, Poland and Italy formed by 5 young people preferably 16-20 y.o. and 1 youth leader (preferably older than 23 yo and no upper age limits), taking into consideration the  gender balance.

We are looking for young people who are interested in the topic, motivated, with a proactive attitude. A good level of English is not required to expand access to th greatest number of young people and is not required a previous theatrical experience.

Instead, it is desirable that the leader has a good level of English and that he/she has gained some previous experience in
projects Erasmus+, in order to ensure an expert figure able to guide and support their group throughout the whole process, from preparation to the end of the dissemination activities.

Možná se ti bude líbit