Nature Connection — Irsko

single-image

Program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz.

Termín konání: 30. říjen—5. listopad 2022

Místo konání: Woodstown, County Waterford, Irsko

Prosím přečtěte si infopack

Český tým: Petr Jirků, Eva Grolíková

Hostitelská organizace: Waterford and South Tipperary Community Youth Service Ltd

Report z projektu:

Tréninkový kurz Nature Connection, který se konal na jihovýchodním pobřeží Irska, se opravdu povedl. Nechte mě ale začít od začátku..

Naše dojmy z prvních hodin v Irsku nebyly moc dobré. Při přesunu z letiště na místo konání projektu nás nemile překvapila kvalita systému autobusové dopravy v Irsku. Zpoždění, špatná informovanost i dispečer se špatnými informacemi zapříčinili, že jsme do Waterfordu přijeli až uprostřed noci.

Na začátku kurzu hned první den ráno se ale vše otočilo. Po rychlém organizačním úvodu se měli všichni účastníci kurzu seznámit a zapamatovat si co nejvíce jmen. Kurzu se kromě českého týmu účastnily ještě týmy z Estonska, Finska, Arménie, Španělska, Rumunska a domácího Irska.

Tento kurz byl zaměřen čistě na praktickou stránku věci neboli „hands on experience“, jak organizátor kurzu Declan řekl. A tak jsme hned první den odpoledne vyrazili autobusem na pobřeží, kde jsme ve větru i dešti prošli stezkou a obdivovali strmé útesy a pláže ukrývající se mezi nimi. Do typického podzimního počasí se nám upřímně moc nechtělo, o to více jsme si to pak ale užili, a měli o to intenzivnější venkovní zážitek.

Komunitní centrum, které bylo naší základnou, se nacházelo přímo u pláže. Sám sebe jsem překvapil, když jsme se společně s Estoncem Alexem hecnuli, a druhý den kurzu skočili ráno ještě před programem do moře. Studené moře nás ve finále paradoxně velmi zahřálo a byl to super zážitek.

I ostatní dny se nesly ve znamení objevování irské přírody a toho, co nám spojení s přírodou může přinést. Navštívili jsme blízké vodopády na řece Mahon, arboretum JFK s několika desítkami druhů stromů, vystoupali jsme na nedalekou horu a při sestupu si odpočinuli u jezera Coumshingaun nebo cvičili jógu. Program byl opravdu nabitý a večery jsme trávili nejen vzájemným poznáváním a hrami, ale v místnosti s krbem každý z účastníků dostal čas na sdílení toho, jak venku pracovat s mládeží. Dozvěděli jsme o kontaktní farmě, hře Find your way, Human landscape, globálním fenoménu Geocaching nebo co znamená Nature classroom. Jeden z večerů patřil tradičnímu irskému pubu, kde atmosféru dotvořila živá irská hudba a kde všem Armén Gor zahrál na housle.

Celý týden jsme si moc užili i přes občasný déšť a převážně zatažené počasí. Ale slovy Declana: That’s life!

Petr Jirků

Možná se ti bude líbit