Media Shapers — Bulharsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Pamporovo, Bulharsko

Termín konání: 1.—10. říjen 2022

Český tým: Ilona Tomkowicz, Sandi 

Prosím přečtěte si info-pack

Hostitelská organizace: Youth development center-Mutual aid

Report z projektu:

Tento tréninkový kurz se konal v bulharských horách v malé vesnice Pamporovo, daleko od hluku města a prostředí, na které jsme obvykle zvyklí. Během deseti dnů strávených na zdokonalování našich schopností v poskytování, filtrování a kritickém hodnocení informací. Byli jsme obklopeni přírodou s omezeným přístupem k internetu, což nám umožnilo podívat se na média v úplně novém světle.

Společně s asi dvaceti účastníky jsme byli ubytováni v hotelu s výhledem na hory a les, odkud jsme denně vyráželi k tréninkové budově. Trénink byl rozdělený na dvě hlavní části. První se soustředila na média ve smyslu rozhlas, televize, internet a informace, které se k nám při každodenních rozhovorech dostávají. Byla vedena přes Annette, zkušenou bulharskou odbornici vztahů s veřejností. Během této části jsme získali přehled o médiích v jiných zemích, sdíleli jsme informace o tom, kde a jak hledáme věrohodné zprávy, jak poznat falešné zprávy, a vytvořili jsme dvě mediální formy: online článek a video reportáž. V druhé části tréninku, jsme pomocí metod neformálního učení cvičili naše vizuální myšlení. Trenér Marcin nám ukázal, že k vytvoření jasné a informativní vizuální zprávy nemusíme mít zvláštní artistické schopnosti, a to ani když je naším nástrojem pouze papír a fixa. Nejdůležitější je držení se určitých pravidel, s kterými nás seznámil. Protože tahle cvičení nás angažovala nejen mentálně, ale také fyzicky, byla velmi intenzivní. Pro mě byly nejzajímavější ty úkoly, které skončily konfrontací s tím, jak lidé pochopí sdělení informací, a jaký byl záměr autora. Díky tomu jsme viděli, jak se postupně zlepšuje naše schopnost vizuální komunikace.

Kromě tréninku jsme měli možnost zúčastnit se dvou krátkých výletů. Nejdřív jsme navštívili věž na vrchu Sněžanka, vzdálenou 3 km od našeho ubytování. Pak jsme jeli do městečka Smolyan, kde jsme zašli do regionálního muzea, našli jsme vodopád a prohlédli si centrum. Ve volném čase mezi tréninky a jídlem jsme chodili pěšky k jezeru, lesu a centru Pamporova. Denně jsme měli kulturní pauzy na kávu, během kterých každá země představovala své tradiční jídlo (všichni měli rádi lentilky!). Večery jsme trávili hrami, vyprávěním příběhů a hudbou.

Z projektu jsem se vrátila unavená, ale šťastná a obohacená o znalosti a vzpomínky. Věřím, že získané znalosti mi pomohou nejen v práci při přípravě podkladů pro prezentaci produktů či dokumentaci, ale i v soukromém životě.

Ilona Tomkowicz

Možná se ti bude líbit