Find Your Balance — Rumunsko

single-image

Termín konání: 15.-27. listopad 2017

Místo konání: Slanic Moldova, Rumunsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím přečtete si info-pack

Účastníci: Tomáš Cieslar, Nikola Vičíková, Martina Klevetová, Daniel Iwan

Group leader: Tomáš Karlík

Hostitelská organizace: Active Development Association ADA

Účastnící se země: Bosna a Herzegovina, Itálie, ČR, Estonsko, Řecko, Španělsko, Bulharsko, Moldavsko, Rumunsko

Report z projektu:  

Projekt se konal v Rumunsku ve vesnici Slanic Moldova nedaleko od města Bacau od 15. 11. do 27. 11. 2017. Hledat svoji rovnováhu sem přijelo 50 lidí z různých koutů Evropy. Sešly se tady týmy ze Španělska, Itálie, Ukrajiny, Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Moldavska, Řecka a Estonska. Tým organizátorů byl z domácího Rumunska. Hlavním organizátorem byl Victor, který je prezidentem hostitelské organizace ADA. Na pomoc tam měl další členy ADA Alexe a Biancu a také dobrovolníka z Bosny Imera. Po celou dobu projektu jsme bydleli v penzionu mezi horami na rumunském venkově. Strava byla převážně místní, po každé večeři nechyběl dezert a každé ráno a odpoledne jsme měli coffee breaks, na kterých pro nás byli připravené různé cukrovinky, káva a čaj. Hlavním tématem projektu byla problematika závislostí, diskriminace a s tím související inkluze a exkluze.
 
První část projektu jsme si tvořili sami. Byly zadány témata, na která si každá země vytvořila program. My jsme přišli na řadu jako jedni z prvních. Vybrali jsme si téma osobní zájmy, hodnoty a cíle, které jsme prezentovali hned druhý den. Nejvíce se nám podařila aktivita, při které si ostatní uvědomili co je pro ně v životě opravdu nejdůležitější a jaké hodnoty zastávají. Třetí den jsme měli na starost téma typy závislostí, o kterých jsme si našli zajímavá fakta a zahráli pár her s drogovou tématikou.
 
V průběhu prvních dnů jsme měli intercultural večery, na kterých každý tým prezentoval svoji zemi a pohostil dobrůtkami z domu. Italové a Řekové a další státy pro nás připravili různé vědomostní kvízy. Holky z Moldovy nás naučili národní tanec, který jsme pak tančili skoro celou noc. Nejvíc jsme si ale asi užili když nám Španělové uvařili Sangriu. My jsme usmažili pro ostatní bramboráčky po, kterých se hned zaprášilo.
 
Druhá část projektu byla více zážitková. Jeli jsme do města Bacau, kde nás čekal nabitý den. Jako první jsme se byli podívat do zařízení ve kterém se závislí léčí. Ředitel centra nás provedl zařízením a vysvětlil nám drogovou situaci v Rumunsku. Poté jsme jeli do planetária. Následovala návštěva organizace zabývající prevencí drogových závislostí, kde jsme si mimo jiné zkusili brýle, které simuloval různé stavy, které lidí zažívají pod vlivem různých drog. Na závěr jsme jeli na Univerzitu v Bacau, na které pro nás byla připravená konference.
Dalším výletem byl výlet do Brašova, města v Transylvánii. Podívali jsme se na slavný drákulův hrad Bran a užili si trochu volna v centru Brašova.
 
Všech 12 jsme si moc užili. Sešla se velmi různorodá skupina lidí ve věku od 16 do 27 let. Byly mezi námi byly velké rozdíly, jak ve věku tak v kultuře ale i tak jsme byli jedna velká parta a nechtělo se nám domů. Každý večer jsme si užívali naplno, tancovali jsme, popíjeli a užívali. Hodně jsme se toho od sebe dozvěděli a naučili.
 
Jsem hrozně ráda, že jsem měla příležitost na projekt jet. Byla to pro mě a věřím, že pro všechny ostatní také velká zkušenost a výzva. Měli jsem příležitost si zkusit vést program s tak velkou skupinou lidí a navíc v cizím jazyce, dozvěděli a naučili plno věcí o problematice závislostí a někteří snad i našli svou rovnováhu.
 
Děkuju moc organizaci EYCB za krásných 12 dní potřebný odpočinek mimo civilizaci.
 
Nikola Vičíková

Možná se ti bude líbit