Steps for a Career – Rumunsko

single-image

Termín konání: 10.-18. srpen 2015

Místo konání: Targu-Jiu, Rumunsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack.

Účastníci: Kristýna Liptáková, Gabriela Březinová, Kateřina Steinerová

Účastnící se země:Rumunsko, Řecko, Španělsko, Itálie, Makedonie, ČR, Lotyšsko, Gruzie

Pořádající organizace: CECIS Romania

Report z projektu:

Projekt Steps for a Career se konal v první polovině srpna ve městě Targu Jiu, Rumunsko, a zúčastnilo se ho celkem 24 mladých lidí z celé Evropy (Španělsko, Itálie, Lotyšsko, Makedonie, Gruzie, Řecko, Rumunsko a Česká republika). 
Již v průběhu června byl k dispozici info pack, kde bylo možné se dočíst o detailním časovém harmonogramu. Dále byly přiloženy informace ohledně dopravy a pojištění. Projekt byl pořádán rumunskou organizací CECIS Romania ve spolupráci s Řeckem, hlavní „trenér“ byl Řek Greg.
Tímto bych mu chtěla poděkovat za neustálou energii, kterou do projektu vložil. Cílem tohoto projektu bylo prohloubit povědomí o příležitostech na pracovním trhu Evropské Unie. 
 
 
Během prvních pár dnů jsme se zaměřili na průběh přijímacího pohovoru, vylepšení CV a LinkedIn profilu, dále pak psaní motivačních dopisů. Zhlédli jsme videa s nejčastějšími otázkami a dohromady probali jejich správné odpovědi. Přínosná pro mě byla konzultace CV a LinkedIn profilu. Oboje mám už připavené, ale občas je super, když je možnost porovnávat s ostatními. Získala jsem tak nové tipy, které jsem okamžitě uplatnila. Závěrem proběhl konferenční hovor s paní z personálního oddělení, která téma sama uvedla a následně dala prostor pro konkrétní dotazy. Není nic lepšího, než se přímo zeptat, co chtějí personalisté slyšet!
 
V druhé půlce týdne jsme diskutovali na téma nezaměstnanost a národní politiky v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti v jendotlivých zemích. Překvapivé pro mě byly průměrné mzdy a poměrně složitá situace a možnost najít práci po skončení školy či bez zkušeností. Inspirací pro mě byl mladý pár z Řeka, se kterým jsme měli možnost mluvit přes Skype. Po dvou letech nezaměstnanosti se rozhodli založit vlastní start-up. A uspěli! Možností je tedy mnoho, i když tomu okolnosti nepřejí.Tyto vzdělávací bloky byly prokládané ranními „energizery“ a také odpolední siestou, kdy byl čas projít si město, jít do bazénu (počasí bylo velmi teplé), navštívit místní kavárny…
 
Ke konci týdne jsme byli vyvezeni ven, do místních hor, kde jsme navštívili jeskyni a dále pokračovali do pravoslavného kláštera. Tamní krajina je nádherná a celý výlet byl zakončen v příjemné restauraci, kde bylo možné ochutnat rumusnké speciality.
Celý týden byl zakončen mezinárodní nocí, kde každá země krátce představila svoji zemi a nabídla dovezené tradiční jídlo.
Pobyt v Rumunsku pro mě byl příjemný, i přes některé kulturní odlišnosti,ale neváhala bych ject ještě jednou.Projekty tohoto typu bych doporučila všem, kteří chtějí něco opravdu poznat na vlastní kůži. Protože ať už Váš projekt bude dobrý či ne, vždycky Vás neuvěřitelně obohatí!

Gabriela Březinová

Možná se ti bude líbit