Games on Board — Turecko

single-image

Termín konání: 5.-14. prosince 2013

Místo konání: Amasya, Turecko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastníci: Lukáš Koupil, Jan Kruntorád, Kristian Tomala, Jana Buršíková

Group leader: Tereza Prokešová

Report z projektu:

Merhaba, dobrý den! Náhoda mě zavedla na stránky Evropského centra mládeže v Břeclavi a díky této organizaci jsem mohla vyjet s dalšími čtyřmi, teď již mými kamarády, na úžasný projekt s názvem „Games on boards 2013“ trvajícího celých devět dní v datu 5. -14. 12. 2013 v nádherném historickém městě Amasya v Turecku! Na tento projekt nás jelo celkem pět z České republiky a připojilo se k nám bezmála třicetpět dalších účastníků z Řecka, Španělska, Estonska, Litvy, Turecka, Maďarska a Itálie.

Nejprve bych ráda zhodnotila veškerou organizaci celého projektu. Od začátku jsem komunikovala s tureckými organizátory, kteří byli skvělí! Byli pro nás k dispozici neustále, odpovídali na všechny naše dotazy, pomáhali s organizací letů, příjezdů, nákupem jízdenek a veškerou organizací. Bydleli jsme v hotelu asi 7 km od centra Amasye. Vždy byla možnost zajet do města, a to buď tzv. dolmuší (veřejný minibus) či soukromými minibusy pro naši potřebu dopravy, kterou organizátoři zařídili. Jídlo v hotelu bylo velice dobré a celkově jsme nouzí rozhodně netrpěli. V programu jsme měli večery, které jsme si mohli zorganizovat podle svého. Možnosti jsme využili na maximum. Jeli jsme několikrát do večerní Amasye, do tradičních tureckých lázní, anebo jsme společně hráli hry a bavili se. Měli jsme také tematicky zaměřené večery. První jsme zahájili interkulturním večerem, kdy jsme představovali typické pochoutky a nápoje našich zemí, tančili jsme a navzájem se blíže poznávali, což prolomilo ledy a stala se z nás dobrá parta. Dalším tematickým večerem byla salsa night, kdy jsme se učili typické španělské tance. K organizaci celého projektu nemám žádné výhrady, vše probíhalo hladce a bylo to naprosto skvělé!

Projekt byl, jak z názvu napovídá, zaměřený na stolní hry. Ale nešlo pouze o stolní hry, hráli jsme také hry venku, skupinové hry.. A díky hrám jsme poznali ostatní naše kamarády, ale také sami sebe. Díky hrám jsme rozvíjeli naše dovednosti, schopnosti a přitom si užili mnoho zábavy, vytrénovali naši angličtinu a poznali, jaké to může být, pokud je člověk slepý. Proč slepý? Celý projekt „Games on boards 2013“ byl zaměřený na lidi s postižením, konkrétně na slepce. Úkolem celého projektu bylo vymyslet stolní hry (nebo i nestolní J ) zaměřené konkrétně na slepé lidi. A náš cíl jsme splnili na jedničku! Možná, že uvidíme za pár měsíců na pultech v obchodních domech nové stolí hry pro slepé vytvořené právě naší skupinou.

Celý projekt byl báječný. Každé ráno jsme si představili, co nás ten den čeká a naším trenérem byl Španěl Antonio, naprosto nepřekonatelný, energický a pozitivní člověk s nekonečnou zásobou her, vtipů, pozitivní nálady a úsměvem na rtech.

Když jsme pracovali, hráli hry, tvořili – byli jsme většinou rozdělení do skupinek, snahou bylo namixovat lidi z různých zemí. Každá země měla pro sebe vyhrazenou zhruba hodinu a půl pro vlastní workshop na zadané téma a snahou zaměřit i na slepé lidi.

 

Věřím, že každý z nás si tento projekt maximálně užil, naučil se něco nového o sobě, spoustu nových her, dovednost jak učit ostatní a vcítit se do kůže člověka postiženého slepotou. Našli jsme v sobě navzájem kamarády, přátele a díky různorodosti každého z nás jsme poskládali dokonale zapadající mozaiku, kterou jsme vytvořili tým. Tým mladých lidí, kteří překonávají zábrany a to jak jazykové, tak osobní jako například strach mluvit před více lidmi, nebo strach z neznámého prostředí. Věřím a doufám, že organizátoři tohoto projektu vymyslí další podobného rázu a třeba zrovna Vy budete mít to štěstí a pojedete na něj. Je to nezapomenutelný a nenahraditelný celoživotní zážitek, výzva a úžasná zkušenost!

Tereza Prokešová

Možná se ti bude líbit