Gamification for Environmental Sustainability — Rakousko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Vídeň, Rakousko

Časová osa tohoto tréninkového kurzu

  1. tréninkový kurz: 24.—31. srpen 2024, Vídeň Rakousko
  2. Zorganizování místních aktivit (v ČR): v září. 

Český tým: 4 účastníci (ve věku 20-35 let)

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: EMOTiC

Report z projektu:

Na tréninkový kurz v Rakousku jsme se vydali jako český tým ve složení Věra, Nikola, Nikolas a já (Honza) téměř každý vlastním vlakovým spojem. Ve Vídni nás čekala hned první výzva, jak se dopravit do lokace ubytování, kterou nám naštěstí popsali v informativní pdf dokumentu velmi přesně. A musím uznat, že systém MHD ve Vídni je téměř totožný s tím naším. Nejen kombinací možných spojů, ale také v počtu neočekávaných výluk během léta.

Na místě nás čekal hotel s dostupným ubytováním, což například znamenalo velké množství českých a slovenských hostů, kteří se během našeho pobytu náhodně zjevovali v prostorách. Pro nás to mělo ovšem pozitivní efekt v zisku lednice plné kofoly pro naše občerstvení a představení naší domácí limonády ostatním účastníkům.

První program se nesl ve znamení seznamování. Naším hlavním facilitátorem byl Mohamed Sakr z Egypta, díky tomu se mezi účastníky objevovali tváře nejen z Chorvatska, Slovinka, Slovenska, Lotyšska, Rumunska, ale také ze severní Afriky a Asie. Mě třeba samotného překvapilo, jak různorodou skupinou jsme se nakonec stali. Objevovali se mezi námi například učitelé, fyzici, chemici, doktoři, studenti práva, grafici a další.

I když šlo o program na téma tvorby deskových her, vývojáři jsme se účastnili nakonec jen dva. Vtipně oba z Česka. To ale nebylo na škodu, neboť jsme tak získávali nový pohled na tvorbu her z různých perspektiv.

V následujících dnes nás čekala teorie. Nejdřív jsme si vyzkoušeli různý typy deskových her, seznámili jsme se vhodnými principy pro jejich tvorbu a prozkoumali jsme evironmentální témata, které byli učebním prvkem našich budoucích her. Má skupina se například zabývala biodiverzitou druhů, jiná třeba „greenwashingem“ firem, další zase odpovědným chováním korporací.

Po teorii pak následovala dvoudenní praxe, kde jsme ve skupince vytvořili deskovou hru na dané téma. Používali jsem k tomu vlastní dovednosti, on-line grafické nástroje (hlavně canva.com) a znalosti, co jsme získali v předchozích dnech.

Výsledkem se staly zajímavé herní prototypy různých stylů, od strategických her po karetní, až ke blafovacím hrám. Nyní nás v Česku čeká úkol představit tyto naše hry dalším a předat tak naše zkušenosti, které jsme během tréningu získaly.

A jak jsme trávili volný čas ve Vídni? Navštívili jsme africký hudební festival, prohlídli si místní pamětihodnosti, bavili se při představování našich národních kultur, či jsme zavítali i na lasergame a vyhlášený zábavní park Prater.

Jan M., teď už i vývojář deskový her

Možná se ti bude líbit