Go Europe: Go, Europe: Culturally and Physically Active European Youth — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Maceira – Fornos de Algodres, Portugalsko

Termín konání: 5.—13. září 2022

Přečtete si info-pack. Omrkněte projektové video Youth Exchange „Go, Europe: Culturally and Physically Active Youth“ – YouTube

Hostitelská organizace: Associação de Promoção Social, Recreativa, Desportiva e Humanitária de Maceira

Český tým: Jiří Šťourač (GL), Barbora Říhová, Ivo Bednář, Richard Malý, Bart Brettschneider, Jan Nečas

Report z projektu:

Projekt, který se jmenoval “Go, Europe: Culturally and Physically Active European Youth“ se konal 5-13. září v malebné malé vesničce s názvem Maceira poblíž města Fornos de Algodres ve vnitrozemním Portugalsku. 

Projektu se zúčastnilo celkem 25 mladých lidí konkrétně 6 lidí z Portugalska a Česka, 5 lidí ze Slovenska a Severní Makedonie a 3 zástupci z Litvy. Veškeré organizační záležitosti zařizovala portugalská společnost Associação de Promoção Social, Recreativa, Desportiva e Humanitária de Maceira. Celý projekt jsme byli ubytovaní v hostelu “Entryfik”, který byl dost prostorný pro všechny členy. Nacházela se zde velká kuchyně i společenská místnost. V blízkosti byl dost velký prostor na venkovní hry, tak i hřiště. 

Projekt se zaměřoval na propagaci fyzických aktivit spolu s vzájemným poznáváním kultur. V sportovním duchu se nesl celý projekt, a i přes nepříznivé počasí jsme vždy našli jinou variantu fyzické činnosti a přizpůsobili jsme ji vnitřním prostorám. 

Kromě samotného programu, který nám přichystala hostitelská organizace jsme měli za úkol představit tradiční sport či fyzickou aktivitu našeho národu. Skrz tyto aktivity jsme navzájem poznávali tradice, zvyky jiných evropských kultur a vzájemně se učili. Také se prostřednictvím těchto sportovních aktivit lidé lépe poznali a vytvořilo to příjemnou atmosféru až do samotného konce projektu.

Vedle sportovních aktivit, které byly hlavní náplní projektu jsme se vydali i na pár výletu, na kterých jsme poznávali okolí vesničky Maceira. Hlavní celodenní výlet směřoval na dechberoucí vyhlídky a zakončil se u řeky, kde si dobrovolníci mohli zaplavat. 

I přesto, že byl program nabití fyzickými aktivitami, tak se většina lidí o přestávkách chodila po skupinkách procházet po vesnici, či hrát různé další hry. Procházky byly z vlastní iniciativy účastníků a většinou vedli do místního Snack baru na kávu, zmrzlinu apod. Jednalo se o malý a jediný obchůdek s jídlem, který se nacházel ve vesnici. Majitelé byli velmi hodní a vstřícní a většinou se s námi chtěli bavit, či nám dávali koláčky zadarmo, za to že jsme došli znovu. 

Večer se konala buď intercultural night (mezikulturní noc), kde jsme za pomocí prezentací, jídla, tradic, kvízu, videí prezentovali svoje národy, kulturní zvyky, tradice apod. Nebo se šlo na místní vesnický festival, který se konal ve stejnou dobu projektu. Zde se hrála hudba, popíjelo a hodně tancovalo. Večerní tanec a zábava velmi sblížila účastníky a ukázala tradiční akci v portugalském stylu. 

Hostitelská organizace byla velmi vstřícná a jak cestu z letiště, tak cestu na letiště zařídili. Poslední den, kdy jsme nastupovali do zajištěných dodávek jsme se patřičně se všemi rozloučili. Neobešlo se to bez slz a smíchu, kdy jsme si sdělovali nejvtipnější zážitky. Díky úžasným lidem, a hlavně nádherným vzpomínkám tento projekt zůstane navždy v našich srdcích. 

Richard Malý 

Možná se ti bude líbit