Good Mentors, Happy Volunteers — Turecko

single-image

Termín konání: 5.-12. červenec 2018

Místo konání: Istanbul, Turecko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack 

Účastníci: Ivona Pokorná, Jan Buček

Hostitelská organizace: Turkiye Avrupa Vakfı

Účastnící se země: Rumunsko, ČR, Chorvatsko, Itálie, Řecko, Estonsko, Polsko, Slovensko, Velká Británie

Report z projektu:  

Projekt, pořádala turecká organizace Tav Mobility, tento projekt se konal 5 – 12. 7. 2018 v Turecku, Istanbulu. Organizace projektu proběhla v prostorech nádherného Family Hotel, který byl jen několik metrů od moře a to konkrétně v jedné z okrajových částí Istanbulu, Silivri.

Projektu se účastnilo 22 lidí, a to z: Rumunska, České republiky, Chorvatska, Itálie, Řecka, Estonska, Polska, Slovenska a  Velká Británie.

Projekt byl primárně zaměřen na mentoring. V rámci projektu jsme se dozvěděli více o službách EVS, jak by měl mentor správně rozvíjet své schopnosti a dovednosti, jak by měl mentor pracovat s mládeží, řešení krizových situací a problémů ze strany mentora v rámci dané organizace a rozvíjení nových strategií, které mentoři mohou využívat. Důležitým poznatkem bylo i zvyšení povědomí o občanství EU a právech vyplývajících z občanství EU nebo podpora aktivní účasti na

účasti mladých lidí na politickém procesu EU.

Tréninkové aktivity probíhali převážně v klimatizované konferenční místnosti Family hotelu, venkovní aktivity byly ojediněné z důvodu tropických teplot v daném období. Organizátoři projektu nás přívitali první den večer, krátkou informační schůzkou. Program se začal rozvíjet až od druhého dne, kdy byli již přítomni všichni účastníci. Káždý den jsme začínali snídaní, která probíhala od 7:00 do 9:30 hod., od 9:30 začínal dopolední seminář, který trval do 13:00 hod. vždy s 30 minutovou přestávkou. Poté následoval oběd a dvouhodinová nebo tříhodinová pauza, kterou většina účastníků strávila u moře, sportovními aktivitami nebo odpočinkem na pokoji. Následoval odpolední seminář s koncem mezi 18:00 až 19:00. Večerní aktivity si již účastnící stanovili sami, většinu času jsme strávili v konferenční místnosti hraním teambuildingových her nebo posezením u hotelového baru.

Na seminářích jsme procvičovali již zmíněné aktivity týkající se mentoringu. Velice se mi líbilo, že každý seminář začínal teambuldingovými aktivitami, pomocí kterých bylo každý den snadnější se lépe seznámit s účastníky projektu a možnost se tak více dozvědět nové infomace o účastnících. Na seminářích jsme prováděli i spoustu cvičení ve dvojcích nebo menších skupinkách, zpracovávali případové studie a vytvářeli divadelní scénky k daným tématům, což přispěli k jednodušímu pochopení daného tématu.

Čtvrtý den projektu byl volný den, účastnící se rozdělili na dvě skupiny. První skupina si užívala volného dne u bazénu a moře v hotelovém resortu a druhá skupina vyrazila do centra Istanbulu.

Osobně sem se rozhodl navštívit centrum Istanbulu, jelikož se jednalo o moji první návštěvu tohoto města. Celým den jsme strávili v centru Istanbulu a objevovali nejznámější památky jako jsou: Hagia Sophia Museum, Suleymaniye Mosque, Basilica Cistern, Grand Bazaar …

Osobně jsem se velice užil i Culture and Sharing night, kdy každý z účastníků v rámci své země přivezl tradiční pokrmy, alkoholické nápoje a sladkosti, v některých případech i oděvy nebo sportovní vybavení. Culture and Sharing night byla mezi účastníka hodnocena velmi kladně, jelikož trvala do pozdních nočních hodin.

Týden v Istanbulu uběhl velice rychle a to díky velmi nabytému programu. Touto cestou bych moc rád poděkoval pořadatelské organizaci TAV mobility za perfektní organizaci projektu, zaměstnancům Hotelu Family, kteří byli za každých okolností velice vstřícní a nápomocní se všemi aktivitami, vysílající organizaci EYCB a její koordinátorce Janě Parolkové a hlavně pak všem účastníkům projektu, kteří vytvořili nezapomenutelnou atmosféru a stali se tak mými přáteli.

 Jan Buček

Možná se ti bude líbit