Growing Tomorrow — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přípravné předprojektové setkání (Advance Planning Visit = APV): 25.—28. červenec 2025. Tohoto setkání se zúčastní pouze group leader českého týmu (věk. limit: 18+) V tomto termínu se setkají organizátoři s lídry všech národních skupin, projdou si místo konání a proberou program aktivit této výměny mládeže. Účast na tomto přípravném předprojektovém setkání tak není žádná věda a zvládne to opravdu každý. Člověk, který se zúčastní tohoto setkání za český tým bude zastávat roli group leadera a svou účastí na tomto přípravném předprojektovém setkání se také zavazuje zúčastnit se samotné výměny mládeže v září.

Výměna mládeže: 1.—10. září 2025

Místo konání: Arrouquelas, Rio Maior, Portugalsko

Český tým: 4 účastníci (ve věku 18-30 let) + 1 group leader (ve věku 18+)

Aktuálně je přihlašování otevřeno pouze na pozici group leadera.

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €395 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Hostitelská organizace: H2O

Popis projektu:

This Erasmus+ Youth Exchange aims to cultivate an ecological mindset among participants and partner organizations by exploring permaculture principles and sustainable practices. The primary goal of this exchange is to bring together 60 young people from across Europe, each with diverse cultural backgrounds but a shared passion for the environment.

Through various activities, appealing to creativity and using a pedagogical and appropriate methodology, we aim to create synergies to raise the environmental awareness of the participants and the community. The work to be developed with this project will have a European perspective, where all participants will be involved in an interactive way, promoting environmental protection, identifying common environmental problems and possible solutions and ways to act individually or as a group.

Themes of the project:

This youth exchange offers the opportunity to explore permaculture and biodistricts—sustainable communities that integrate agriculture, the environment, and society. The main goal is to foster collaboration, learning, and leadership through hands-on activities aligned with biodistrict principles.

Participants will deepen their knowledge of environmental protection, forest conservation, and ecological challenges, exchanging best practices and developing action strategies. By immersing themselves in nature and applying permaculture principles in daily life, they will have the chance to grow personally and professionally, reconnect with themselves, and slow down from the fast pace of modern life.

Learning objectives:

  • Understanding Permaculture: Equip participants with the knowledge and skills to apply sustainable
    practices in daily life and long-term planning.
  • Empowering Local Action: Provide young people with the confidence to engage with local communities and initiate sustainability projects like biodistricts.
  • Promoting Environmental Awareness: Inspire eco-friendly habits through outdoor education, fostering a deeper connection with the environment.
  • Encouraging Active Participation: Empower young people to engage in decision-making and understand the link between active citizenship and community development.
  • Fostering Intercultural Exchange: Promote mutual respect and collaboration among young Europeans, sharing diverse cultural perspectives on sustainability.

Project methodology:

The Youth Exchange will use a non-formal, experiential learning approach, including team-building activities, discussions, debates, and role plays. Participants will engage in hands-on agriculture and nature-based projects, applying sustainability and permaculture principles. Cross-cultural collaboration will be encouraged through multinational teams, fostering cooperation and mutual respect. Informal debates on European identity and sustainability will promote critical thinking and self-reflection. This methodology ensures active participation, intercultural exchange and personal development, creating a meaningful and transformative experience.

Možná se ti bude líbit