Growing Up: Sustainable Tools for a Healthy Lifestyle — Itálie

single-image

Termín konání: 8.-15. říjen 2019

Místo konání: Castellammare Di Stabia, Neapol, Itálie

APV (advance planning visit) dates: 10-12 September 2019 – Dominik Firla

Youth exchange dates: 8-14 October 2019  

Účastnící-se země: Italy, Spain, Czech Republic, Greece, Denmark 

Účastníci:  Tereza Kožená, Jakub Vávra, Jana Fialová

Group leader: Dominik Firla

Hostitelská organizace: Associazione culturale „La Fucina dei Saperi“

Prosím přečtěte si  travel-pack

Report z projektu: 

 Projekt jménem Growing Up: Sustainable Tools for a Healthy Lifestyle se konal v malém městečku Castellamare di Stabia. Městečko se nachází v Itálii u moře nedaleko Neapole. Projektu se zúčastnilo 5 zemí – Itálie, Česká Republika, Řecko, Dánsko a Španělsko.

 Každá země byla zastoupena 5 účastníky, celkem tedy bylo na projektu 25 účastníků. Všichni jsme se sešli na hotelu 1.den projektu a již během odpoledne jsme se začali s účastníky seznamovat. Zahájení projektu bylo druhý den a abychom prohloubili počáteční seznámení, vyrazili jsme na výlet do Pompejí. Celý den jsme objevovali krásy Pompejí a jejich historie.

 K večeru jsme měli první přednášku, která se týkala středomořské stravy. Během celého projektu jsme měli mnoho přednášek o zdravém jídle a životním stylu jako takovém. Dozvěděli jsme se mnoho užitečných informací, které většina z nás využije v reálném životě. Velký důraz při přednáškách a workshopech byl kladen na jezení a vybírání kvalitních potravin. Dále jsme se také naučili jak pěstovat rostliny a potraviny, jak správně vytvářet kompost, jak vyrobit přírodní mýdlo bez chemií či jak je důležitý pohyb pro život.

 Dalším tématem bylo jak co nejlépe rozeznat marketingové triky obchodníků u potravin a jak správně vybírat produkty, které kupujeme. Navštívili jsme eko farmu, kde byli ochotni odpovědět nám na všechny naše zvídavé otázky a poté jsme mohli vyzkoušet a zakoupit jejich produkty. Jeden den jsme vyrazili na túru v krásném počasí a ráno si zacvičili s výhledem na palmy a sopku Vesuv.

 Mimo naplánované workshopy jsme měli spoustu času trávit venku s ostatními účastníky. Většinu účastníků téma projektu opravdu zajímalo a věnovali se mu i ve volném čase nebo při studiu, proto bylo také velmi přínosné bavit se o tématu mezi sebou. Jelikož Italové si užívají a hodují hlavně večer při večeři, každý večer jsme měli na hotelu večeři o 3 chodech, kde jsme měli spoustu času vyměňovat si společné dojmy. Po večeři byly naplánované intercultural nights. Každý večer jedna ze zemí představovala svou kulturu – jídlo a pití, tance, zvyky. Měli jsme tedy možnost ochutnat tradiční jídlo, pití a naučit se nové tance a zvyky. Pokaždé to byl večer plný srandy a dobré nálady.

 Během projektu se nám podařilo nejen získat spoustu informací užitečných pro naše zdraví, ale také spoustu přátel z jiných zemí. Všichni účastníci byli velmi inspirativní a každý utvářel důležitou součást skupiny. Vzájemně jsme si informace doplňovali, podporovali se ve všech workshopech a ve volném čase jsme si užili spoustu srandy a vytvořili si vzpomínky na celý život. Myslím, že budu hovořit za všechny když řeknu, že jsme velmi vděčný za tuto příležitost.

                                                                                                                 Tereza Kožená

Možná se ti bude líbit